Не може да се използва интернета без суич.

dzx183
Регистриран: 23 апр 2020, 12:42

Не може да се използва интернета без суич.

Мнение от dzx183 » 23 апр 2020, 13:06

Здравеите.
Имам следното въпросче понеже виваком пускат безплатно 500mbps до другия месец а аз съм със 100mbps по договор от 2012 до сега води се IPTV пакета.Та понеже обурудването е старо най вече суича рутера също е стар но за сега вършат работа и изкарват някаде към 94mbps
но искам да пробвам по бързия нет който пускат.

И ми хрумна да ползвам само главния кабел които идва от абонатната кадето са големите суичове но уви не иска да индентифицира мрежата суича които са ми сложили няма мак адрес суичт е https://www.tp-link.com/bg/business-net ... l-sf1005d/
а кабелите са си както трябва сичките са категория 5е които могат да пренасят над 100мбпс а този от суича за към рутера е 6а чудя се дали да пробвам с друг суич гигабитов.Също тъка мержовата ми карта подържа гигабитов интернет.

Dubspace
Регистриран: 28 мар 2014, 19:21

Re: Не може да се използва интернета без суич.

Мнение от Dubspace » 23 апр 2020, 15:36

dzx183 написа:
23 апр 2020, 13:06
Здравеите.
Имам следното въпросче понеже виваком пускат безплатно 500mbps до другия месец а аз съм със 100mbps по договор от 2012 до сега води се IPTV пакета.Та понеже обурудването е старо най вече суича рутера също е стар но за сега вършат работа и изкарват някаде към 94mbps

И ми хрумна да ползвам само главния кабел които идва от абонатната кадето са големите суичове но уви не иска да индентифицира мрежата суича които са ми сложили няма мак адрес суичт е https://www.tp-link.com/bg/business-net ... l-sf1005d/
а кабелите са си както трябва сичките са категория 5е които могат да пренасят над 100мбпс а този от суича за към рутера е 6а чудя се дали да пробвам с друг суич гигабитов.Също тъка мержовата ми карта подържа гигабитов интернет.
Няма да получиш 500 Mbps, защото си в район с AON (оптика до сградата). За да имаш тази скорост (или като цяло, скорости над 100 Mbps), ще трябва да си на GPON (оптика до вкъщи). Май ще трябва да почакаш за ъпгрейд на клъстера (твоя район) от тяхна страна.
Xiaomi Mi9T 128 GB Glacier Blue
Sony WI-C200 Wireless Earbuds

Rumm
Регистриран: 15 окт 2006, 11:10

Мнение от Rumm » 24 апр 2020, 16:46

Dubspace написа:
23 апр 2020, 15:36
dzx183 написа:
Здравеите.

Няма да получиш 500 Mbps, защото си в район с AON (оптика до сградата). За да имаш тази скорост (или като цяло, скорости над 100 Mbps), ще трябва да си на GPON (оптика до вкъщи). Май ще трябва да почакаш за ъпгрейд на клъстера (твоя район) от тяхна страна.
:) Може и така да се получи тази скорост, щом е с гигабитов суич. При мен в къщи е така на Networx и няма проблеми. Успех.

Dubspace

Мнение от Dubspace » 24 апр 2020, 17:35

Rumm написа:
24 апр 2020, 16:46
:) Може и така да се получи тази скорост, щом е с гигабитов суич. При мен в къщи е така на Networx и няма проблеми. Успех.
Имам опит с фиксираната мрежа на Виваком, и знам, че няма да стане. Ето защо:
1. Защото портовете на суичовете долу са до 100 Mbps.
2. Суичът не може да приема повече от 1 Gbps капацитет от оптиката.
3. Ако има повече от един суич, всеки следващ е свързан с меден кабел към предходния, и връзката също е тапната до 100 Mbps
4. Заради недостатъчния капацитет (а също и разделянето на медните кабели на 2х4, с цел да свържат повече клиенти с по-малко суичове), може дори и 50 Mbps да не видиш (особено ако имаш и телевизия).
На Networx, както казваш, може да е различно, но при Виваком, нещата са много зле. Поне хубавото нещо е, че поетапно превключват квартали от AON (това недоразумение) до GPON.

DemKol
Регистриран: 01 авг 2019, 13:04

Мнение от DemKol » 26 апр 2020, 15:13

как така пускат безплатно 500 мегабит ??

DemKol

Мнение от DemKol » 26 апр 2020, 15:22

Dubspace написа:
23 апр 2020, 15:36
dzx183 написа:
Здравеите.

аз проверих с GPON съм. имам PS4 показва старата скорост 50 мбит
с рутър съм на Виваком .
ZXHN H118N
то май скапаният рутър поддържа до 54 мбит

edit: СЕГА ВКАРАХ ДИРЕКТНО ГЛАВНИЯ КАБЕЛ (БЕЗ РУТЪРА) СКОРОСТТА СЕ УВЕЛИЧИ 200-300 Mbit. Playstation 4 явно пддържа до 300
https://www.vivacom.bg/bg/residential/c ... n-internet

е захранен със 1000 Mbps оптична интернет свързаност (GPON)

Dubspace

Мнение от Dubspace » 26 апр 2020, 16:52

DemKol написа:
26 апр 2020, 15:22
аз проверих с GPON съм. имам PS4 показва старата скорост 50 мбит
с рутър съм на Виваком .
ZXHN H118N
то май скапаният рутър поддържа до 54 мбит

edit: СЕГА ВКАРАХ ДИРЕКТНО ГЛАВНИЯ КАБЕЛ (БЕЗ РУТЪРА) СКОРОСТТА СЕ УВЕЛИЧИ 200-300 Mbit. Playstation 4 явно пддържа до 300
https://www.vivacom.bg/bg/residential/c ... n-internet

е захранен със 1000 Mbps оптична интернет свързаност (GPON)
Добре, значи цялата работа идва от рутера. Ще си трябва такъв с гигабитни портове.

digunan
Регистриран: 24 ное 2010, 20:46

Мнение от digunan » 05 май 2020, 16:41

Имайте предвид, че от доста неща си зависи. При мен примерно беше нов гигабитов рутер, но не искаше да вдигне повече от 100 мбит. Сетих се че може да е от кабел, така и се оказа. Кабелът от медия конвертора до рутера беше проблемен - предоставен от Виваком, кат. 5Е пишеше на обвивката, мейд ин чайна - явно тотален боклук. Еми направих си еднометров пач кабел от хубав кабел и скоростта си стана 500 мбит-а.

DemKol

Мнение от DemKol » 07 май 2020, 19:02

digunan написа:
05 май 2020, 16:41
Имайте предвид, че от доста неща си зависи. При мен примерно беше нов гигабитов рутер, но не искаше да вдигне повече от 100 мбит. Сетих се че може да е от кабел, така и се оказа. Кабелът от медия конвертора до рутера беше проблемен - предоставен от Виваком, кат. 5Е пишеше на обвивката, мейд ин чайна - явно тотален боклук. Еми направих си еднометров пач кабел от хубав кабел и скоростта си стана 500 мбит-а.
как ще е боклук кат 5e ? това си е стандартен кабел. дава скорост до 1000 mbit
бъркаш с кат5
Изображение

digunan
Регистриран: 24 ное 2010, 20:46

Мнение от digunan » 08 май 2020, 16:48

DemKol написа:
07 май 2020, 19:02
digunan написа:
05 май 2020, 16:41
как ще е боклук кат 5e ? това си е стандартен кабел. дава скорост до 1000 mbit
бъркаш с кат5
Изображение
Явно поговорката "чукча не е читател - чукча е писател" важи в пълна степен за теб. Къде съм казал че 5Е не може да стигне 1 гбит. В случая е пределно ясно от поста ми, че китаецът е направил кабел обозначен, като категория 5Е, но не го е донаправил (което за всеки случай да не вземеш пак да не разбереш, означава че маркировката понякога може да е подвеждаща поради лошо качество на направата му) - същото, като тебе горе-долу - чел, ама не допрочел. Хайде със здраве.

Отговори