Дискусия относно системи за видео наблюдение

radko89
Регистриран: 30 авг 2008, 21:42
Контакти:

Дискусия относно системи за видео наблюдение

Мнение от radko89 » 16 сеп 2020, 12:41

Колеги,

Имам желание да изградя система за видео наблюдение в новопродобитата ми къща.
Т.к. не съм толкова навътре в нещата се обръщам към форума с надеждата да получа повече информация от хора, които са подхващали подобни начинания.

Идеята и резултатът, който искам да постигна:
1. Всичко ще е кабелно - както видео сигнал, така и захранване - нямам желание да се занимавам с батерии и зареждане;
2. Видимостта за двора ще е от 4-5 метра до 15-тина метра - кои модели и спецификации ще подхождат най-добре за нощни кадри;
3. По възможност да са с автоматични аларми и да са умни (да разпознават лица, да могат да се задават ограничения в зоната на детекция и т.н.);
4. Да се интегрира добре с някаква обща система т.к. имам желание да добавя различни устройства и ми се ще всичко да се управлява от едно място (видео звънец за входна врата, камери в гаражите, камери вътре и вън, сензори за вратите и прозорците, умни ключалки, умно осветление, умна поливна система, СОТ, умни щори за прозорци, умни термостати за следене на температурата във всички стаи и т.н.)

Ако има някой, който се е занимавал с всички апликации описани по-горе ще съм повече от благодарен да сподели.
Също така - кои термостати са най-добри за далечно управление, следене на температурата във всички стаи и т.н.
Също и за управление на щорите и гаражните врати - марки, модели, фирми?

Всичко с удоволствие бих се хванал сам да си го направя и автоматизирам с raspberry и IFTTT, но просто не разполагам физически с времето да започна и да завърша мащабен проект като автоматично управление на щорите, което реагира на светлина, поливна система със следене на влажността на почвата и всичко останало..

Благодаря предварително за съветите и мненията.

NSWDG
Регистриран: 03 май 2004, 19:02

Re: Дискусия относно системи за видео наблюдение

Мнение от NSWDG » 16 сеп 2020, 14:53

Приятел направи това с автоматичното заръмнение с щори от ИКЕА и екосистема на Епъл. Имай предвид, че живее в Щатите. Не съм сигурен, дали ги има в БГ
==================
MTAN2LL/A

radko89
Контакти:

Мнение от radko89 » 16 сеп 2020, 20:01

Благодаря, ще разгледам.
Искаше ми се да ползвам HomeKit на Apple т.к. ще пасне най-удобно при мен, но за съжаление не е толкова развита системата като на конкуренцията (примерно google или alexa).
Някой ден ако Apple инвестират повече в тази ниша ще съм щастлив, но ако вече съм инвестирал в друга система, при която половината устройства не ги поддържат няма да се хвана наново да правя само и само защото ябълките са се сетили да направят нещата като хората 5 години по-късно от останалите :)

NSWDG
Регистриран: 03 май 2004, 19:02

Мнение от NSWDG » 16 сеп 2020, 20:30

https://9to5mac.com/2020/01/05/ikea-sma ... ekit-siri/

Виж това. Съвсем базова информация е, но ако проследиш линковете може би ще намериш нещо. Май най-важният въпрос е “В БГ ли живееш?”, защото тези продукти май ги няма тук.
==================
MTAN2LL/A

radko89
Контакти:

Мнение от radko89 » 16 сеп 2020, 22:32

NSWDG написа:
16 сеп 2020, 20:30
https://9to5mac.com/2020/01/05/ikea-sma ... ekit-siri/

Виж това. Съвсем базова информация е, но ако проследиш линковете може би ще намериш нещо. Май най-важният въпрос е “В БГ ли живееш?”, защото тези продукти май ги няма тук.
В БГ съм, да.
Ще разгледам, ако трябва и от амазон ще поръчвам и ще ми ги пращат от англия, не е проблем.

А от СОТ има ли смисъл, какво мислите?

Потребителски аватар
npet
Регистриран: 07 фев 2014, 12:05
Контакти:

Мнение от npet » 17 сеп 2020, 00:19

@radko89

Nest - nest.com (сега е Google Nest)
Nest пуснаха първия симпатичен и умен термостат през 2011. Гугъл ги придоби и около тях си изгради системата за умен/свързан дом - https://store.google.com/us/category/connected_home
Имат Nest термости, камери, хъбове, ключалки и звънци.
Различните камери - https://store.google.com/gb/magazine/co ... s?hl=en-GB

Термовинтили, управление на поливни системи и др. ще трябва от друг производител.

Не бих препоръчал Епъл Хоум Кит (имам някои части от него). Просто се плаща много за марка и съвместимост. Изборът на устройства е малък.
Не може да си доработи (сам) човек нещо и върже - т.е. raspberry/подобни не са опция.

---
Проучвал съм въпроса покрай автоматизиране на управление на топло/вентилация за у дома.
Отказах се от автоматизация за топлото - плащам малко повече, но работи безотказно и без поддръжка и проблеми.
-

Отговори