eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Потребителски аватар
Чо :)
Мнения: 906
Регистриран: 05 фев 2004, 11:49
Местоположение: http://www.curve.app/join#D6X498WN
Контакти:

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от Чо :) » 30 сеп 2020, 10:20

Ако се води човек от страха, че ще му се счупи телефона - по-добре да не си купува изобщо телефон.

еSIM е нещо, което ще го ползва някой, на който му е необходимо.
След време най-вероятно ще е единствения вариант, както в началото SIM бяха колкото банкова карта, после станаха mini, micro, nano.

eSIM може да се съхранва на баркод или като текст във вид:
LPA: 1$url_na_operatora$ID_HASH_na_kartata

Като такъв може да се праща по всякакъв начин или да се купува online (БГ операторите още не предлагат този вариант).

Добавя се за няколко секуни на нов телефон с eSIM (като на последния става актуален, предните няма как да се свържат).
Не е нужно да се преиздава нов баркод. Не се таксува.

За тези, които ги е страх да не останат без телефон, може да се вземат неактивна пластика от оператора и през друг телефон да се обадят на оператор, да продиктуват номера (дългия на картата), да се идентифицират (лични данни, които го питат и тайна "дума" през оператора) и да прехвърлят телефония номер към пластиката. Вероятно за часни клиенти е 6 лв прехвърлянето, за фирмени - принципно според фирмата е безплатно.

...

В това отношение А1 има и възможност за до 2 бр. ExtraSIM срещу такса 1 лв./месец за разговори + 3 лв./месец за интернет, според каквото трябва. Всяка една от картите - основана или допълнителните може да е пластика или eSIM. Звънят едноременно, може да се води изходящ разговов от всяка една. SMS/MMS само на основната карта може.
Усмихни се... Животът е Хубав :)
Samsung S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510

peterbs
Мнения: 260
Регистриран: 12 юни 2020, 10:44

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от peterbs » 30 сеп 2020, 10:21

pretorianec написа:
30 сеп 2020, 09:02
Изобщо не знам какъв е смисъла да се пуска подобна тема! "Защо не МИ е нужна" Ами това е доста субективно не мислите ли? На един може да не му е нужно, на сто други да! На мен лично ми е нужна например! E-sim са бъдещето и рано или късно масово телефоните ще работят с такива,като най-малкото производителя на самия телефон ще спечели от освободеното място в апарата(като ще може да го използва за нещо по-добро). Да, съгласен съм че все още това е нова услуга,и има дълъг път да извърви докато се развие,но потенциал и ползи определно има,и сигурно ще има и за в бъдеще все повече. Не много отдавна дори и самите моб.телефони поради слабото си разпространите и покритие,както и високата цена се считаха за абсолютно ненужна вещ,имаща за цел единствено да демонстрира някакъв социален статус и положение....Сега всеки вижда как е....
Смисъла е защо на мен не ми е нужна - за това е такова заглавието, а не защо не е нужна изобщо, а пък останалите да си преценят дали им трябва.
Защото заедно с плюсовете идват и минуси и другите трябва да са наясно.

peterbs
Мнения: 260
Регистриран: 12 юни 2020, 10:44

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от peterbs » 30 сеп 2020, 10:28

Чо :) написа:
30 сеп 2020, 10:20
Ако се води човек от страха, че ще му се счупи телефона - по-добре да не си купува изобщо телефон.
Разбира се, че човек трябва да го има предвид това - защото ползването на eSIM в момента е затруднение, а не полза (освен ако нямаш смарт устройство и т.н.).
Ето ти ситуация - живееш в Бургас, но работиш в София, картата ти не е на твое име , а примерно е част от фирмена група. Телефона ти се прецаква и ти сам не можеш да си заявиш физическа карта, а трябва да чакаш собственика на фирмата или упълномощено лице да заяви нова карта (ако фирмата в в Бургас) и да ти я прати по куриер. Ако това се случи в събота - поне до понеделник си без мобилен телефон.
И тук вината не е твоя, а на оператора, че не ти предлага алтернатива.

Nikoss
Мнения: 151
Регистриран: 15 юли 2015, 17:05

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от Nikoss » 30 сеп 2020, 10:37

peterbs написа:
30 сеп 2020, 10:28
Чо :) написа:
30 сеп 2020, 10:20
Ако се води човек от страха, че ще му се счупи телефона - по-добре да не си купува изобщо телефон.
Разбира се, че човек трябва да го има предвид това - защото ползването на eSIM в момента е затруднение, а не полза (освен ако нямаш смарт устройство и т.н.).
Ето ти ситуация - живееш в Бургас, но работиш в София, картата ти не е на твое име , а примерно е част от фирмена група. Телефона ти се прецаква и ти сам не можеш да си заявиш физическа карта, а трябва да чакаш собственика на фирмата или упълномощено лице да заяви нова карта (ако фирмата в в Бургас) и да ти я прати по куриер. Ако това се случи в събота - поне до понеделник си без мобилен телефон.
И тук вината не е твоя, а на оператора, че не ти предлага алтернатива.
В този случай управителят едва ли ще ти е дал есим от самото начало. Едва ли във фирмите като вземат бълк 50-100 карти ще си играят да вземат на някой есим.
Ами в същия случай с чип карта - крадат ти телефона или пада в морето и потъва. Пак същото - звъниш на управителя и чакаш доставка на нова карта.... и телефон :D

Потребителски аватар
Чо :)
Мнения: 906
Регистриран: 05 фев 2004, 11:49
Местоположение: http://www.curve.app/join#D6X498WN
Контакти:

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от Чо :) » 30 сеп 2020, 10:43

peterbs написа:
30 сеп 2020, 10:28
Чо :) написа:
30 сеп 2020, 10:20
Ако се води човек от страха, че ще му се счупи телефона - по-добре да не си купува изобщо телефон.
Разбира се, че човек трябва да го има предвид това - защото ползването на eSIM в момента е затруднение, а не полза (освен ако нямаш смарт устройство и т.н.).
Ето ти ситуация - живееш в Бургас, но работиш в София, картата ти не е на твое име , а примерно е част от фирмена група. Телефона ти се прецаква и ти сам не можеш да си заявиш физическа карта, а трябва да чакаш собственика на фирмата или упълномощено лице да заяви нова карта (ако фирмата в в Бургас) и да ти я прати по куриер. Ако това се случи в събота - поне до понеделник си без мобилен телефон.
И тук вината не е твоя, а на оператора, че не ти предлага алтернатива.
Варианти много, може и чипа да ти се прецака, да си изгуби телефона или да го откаданат със пластиакта.
Ползи и недостатъци също много.
Всеки сам си преценява.

В такива случаи, собственика или оторизирано лице се обажда на оператор и може служител да получи нова пластика във всеки един офис.

В описания от Вас случай, взима нов телефон с eSIM - сканира/въвежда eSIM кода/текста и има телефон на новото място.

Основния "страх" в момента е поради факта, че телефони с eSIM са малко и по-скъпи ... но с времето и това няма да от токова значение.
Усмихни се... Животът е Хубав :)
Samsung S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510

peterbs
Мнения: 260
Регистриран: 12 юни 2020, 10:44

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от peterbs » 30 сеп 2020, 11:21

Основните проблеми са 2:
- не всички телефони масово подържат eSIM за да може доброволно или не човек ако си смени апарата да си използва eSIM спокойно на друг апарат
- Виваком не предлагат през тяхното приложение или през уебсайта да си заредиш eSIM посредством QR код, а при всяка една подмяна на eSIM за момента трябва да посещаваш офис. Това е проблем защото не можеш да използваш съществуваща eSIM ако не си я изтрил от старото устройство. Ако е повредено (не може да се включи) , откраднато или изгубено трябва отново да посетиш офис на Виваком за да ти дадат на място QR кода или някой трябва да отиде да ти купи eSIM и да ти снима QR кода.

Казвам моето мнение - аз не използват smart устройства, нямам 2-ри номер на друг оператор и за мен цялата тази хамалогия и купуване на нови eSIM карти е безмислена, защото не ми носи никакво предимство. Пиша тази тема за други като мен които се чудят дали да си вземат eSIM просто ей-така, хубаво е да се знае и недостатъците.

Знам какви са предимствата и не ги отричам, отказва ме неадекватното отношение на оператора.

danilov
Мнения: 189
Регистриран: 31 дек 2010, 15:19

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от danilov » 30 сеп 2020, 12:48

Ако ти откраднат телефона, и му върнат фабричните настройки, есим остава ли активна?

ilkor
Мнения: 173
Регистриран: 30 дек 2011, 21:49

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от ilkor » 30 сеп 2020, 13:09

danilov написа:
30 сеп 2020, 12:48
Ако ти откраднат телефона, и му върнат фабричните настройки, есим остава ли активна?
Едното няма нищо общо с другото

Потребителски аватар
cky2kbg
Мнения: 146
Регистриран: 29 апр 2017, 10:18

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от cky2kbg » 30 сеп 2020, 13:23

Чета мнения и размишления за eSiM ....
Отново в България цакат потребителя.
Живея в друга европейска държава и ... относно еСим ... предлагат я всички оператори, но не про всички става за епъл часовника. Услугата се казва туилинг.
Имаш физическа в телефона и електронна в часовника или някой от новите айпади. Същия номер !!!
Идеята е, че съм с макс телефон и тежи.
Лошото на часовника е, че не работи в роуминг.
Иначе когато излизам за джогинг или някъде - само с часовника( той е и телефон и кметод за плащане )
Явно ще дойде и в България по някое време.


Sent from my iPhone using Tapatalk

peterbs
Мнения: 260
Регистриран: 12 юни 2020, 10:44

Re: eSIM от Виваком и защо не ми е нужна

Мнение от peterbs » 30 сеп 2020, 13:29

danilov написа:
30 сеп 2020, 12:48
Ако ти откраднат телефона, и му върнат фабричните настройки, есим остава ли активна?
Това е от сайта на Виваком
⬤ Смяна на устройство

○ Не е възможно използването на eSIM на две устройства по едно и също време.
еSIM картата трябва да бъде изтрита от предходното устройство, за да бъде активирана на новото.
○ eSIM картата се активира на новото устройство, като се следват стъпките за активация на eSIM спрямо модела на устройството.
Не мисля, че остава. Би следвало да се върне само след backup и restore (не съм го тествал). Но понеже не е била изтрита от старото устройство и не може да се добави наново, ще трябва да се купи нова SIM/eSIM.

Ето какво намерих във форума на apple: https://discussions.apple.com/thread/250030669
When you choose to erase all the contents and settings from your iPhone, you will have the option to erase the eSIM or just erase the iPhone and keep the cellular plan.
Ако при фабрични настройки разрешиш плана да остане -той ще остане.
Но ако не задържиш плана, ще трябва да си вземеш нова eSIM.

Отговори