За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Re: Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от tzincbg » 29 яну 2018, 20:50

Сигурно е по-добре при Apple, но пак имат страшно много данни- имейли, ip адреси, часове на влизане, локализация (ако не си я забранил) и дават тези данни на властите при официално поискване, т. е. станал ли си неудобен май Android телефон с премахнати Google услуги, зареден само с Android open source project и програми с отворен код и Tor e по-добър вариант.
Отделно твърде много данни сами по себе си не са идентифицирани, но заедно събрани всички...
А както показах вече и това, че големи корпорации не лъжат за важни неща, е далеч от истината.

sladyrko
Регистриран: 01 апр 2009, 18:02

Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от sladyrko » 29 яну 2018, 20:50

Във всички сайтове за техника е. Но е от много време.
Така е и аз нямам проблем да си изкарват парите така, проблема е в следящите бисквитки. Следят те навсякъде, където влизаш. Могат да ти направят профил на целия трафик. :)
Бъдете добри едни към други! Да обиждаш някого заради предпочитанията му е много ниско! Намасте!

MEnergy
Регистриран: 20 май 2010, 23:00

Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от MEnergy » 29 яну 2018, 21:38

Duckduckgo далеч не са единствените в специализацията си, освен това имат вътрешни настройки, повишавайки (поне на теория) сигурността и даже деактивирайки рекламите ("ако не желаете да подкрепите Duckduckgo").

Мен повече ме притеснява това, че Mobile Bulgaria логва IP-то ми, браузър версията, OS-то, скрийн резолюцията и десетки други неща при всяко посещение, вкл. и постването на този коментар. Да не говорим за ISP-то ми и, че повечето хора даже не сменят дефолт настройките на рутера (да не говорим за самия рутер), нито пък името на wifi мрежата, с която идва. Нито пък DNS-сървър. И не, че производителите не са оставили бек логин креденшъли, ако случайно го направиш.

Колкото до Епъл и Гугъл, има си файъруоли, редактиране на разрешения, деактивиране/стопиране на системни услуги и хиляди други, с които можеш да ограничиш изтичането и до голяма степен възможността на системно ниво такова да се случи. Трябва си, обаче първо да знаеш, че нещо се случва въобще (даже и докато спиш и в бекграунд) и после да тръгнеш да трупаш опит, борейки се с него. Повечето "юзъри" си нямат и идея, че най-простият ап има постоянен достъп до местоположението им, account, телефонен указател, съобщения, микрофон, сторидж и може да редактира зададени вече системни настройки.

Важното е Шушана да свири и Абълката да свети под валящите салфетки...

LegolasElf10
Регистриран: 22 яну 2018, 16:40

Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от LegolasElf10 » 29 яну 2018, 23:32

Ха-ха, каква борба???
Не знаеш ли как се става най-богат?
Още преди години избухна скандала с предоставянето на лична информация от Епъл на трети лица, и то без знанието на потребителите. Бяха заведени две общи дела : от притежатели на айфони и на айпади. Интернета е пълен с информация за това на всички езици, но явно четете само това, което ви устройва.

[Quote]В съдебната жалба се посочва още, че някои от
приложенията за lРhопе и lРаd позволяват да се продава
допълнителна информация за потребителите на рекламни
мрежи, включително местоположение, възраст, пол,
доходи, етническа принадлежност, сексуална ориентация и
политически възгледи. lРhопе и lРаd имат вградено уникално устройство за
идентифициране, или IEID, което не може да бъде
блокирано от потребителите, се казва още в жалбата. [/Quote]

След тези дела Епъл взима пари от реклама индиректно. Защо мислиш Google им плати 8 милиарда за да е основна търсачка на всичките им устройства?

Последната новост от Епъл е стартиране на програма за събиране на ДНК. Ще става с приложения, уж за борба с болести. Щяло да е анонимно
:D

Doctor Dre
Регистриран: 28 яну 2018, 13:56

Re: Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от Doctor Dre » 30 яну 2018, 03:03

Ти с какъв телефон си и какво е положението с него и неговата ОС? Ще ми е интересно да се поразровиш в интернет и да видим дали няма да се хванеш за главата.

LegolasElf10
Регистриран: 22 яну 2018, 16:40

Re: Re: Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от LegolasElf10 » 30 яну 2018, 10:59

[Quote]Ти с какъв телефон си и какво е положението с него и неговата ОС? Ще ми е интересно да се поразровиш в интернет и да видим дали няма да се хванеш за главата.[/Quote]

В момента имам Note 7, Note 8, iPhone 7.
Защо да се ровя в интернет?
Не си правя никакви илюзии.
Гугъл, Епъл, фейсбук, а предполагам и други приложения, знаят всичко за мен : ириса ми, отпечатъка, пулса ми, къде работя, къде ходя на кафе, какво купувам, какво ям, на кой се обаждам, какво гледам, какво слушам, околния шум, в кои сайтове влизам и още безброй неща, които аз може да съм забравил или изобщо да не ги знам.
Говорим за милиарди и за пълен контрол.
Новата бизнес-стратегия на корпорациите не е конкуренцията, а работата заедно. Така се правят най-много пари, гарантира се, че няма да има фалит или пробив на нова конкуренция.

Doondie
Регистриран: 03 юли 2017, 06:52

Мнение от Doondie » 30 яну 2018, 11:57

[Quote]Мен повече ме притеснява това, че Mobile Bulgaria логва IP-то ми, браузър версията, OS-то, скрийн резолюцията и десетки други неща при всяко посещение, вкл. и постването на този коментар.[/Quote]На мен първото, което ми направи впечатление, е липсата на сертификат за сигурност на връзката, когато се регистрирах тук. Не разбирам много от тези неща, но най-малкото знам, че ако един сайт няма катинар, значи има достъп до паролата ми, понеже данните не са криптирани. Оттам всеки с достатъчно права или хакер може да пробва да ми влезе в поща, фейсбук, дори в Интернет банкирането, ако успее да ми смени паролата с данните, които е събрал за мен. Но такива неща са ерес тук, не може да се говори за безотговорното отношение на сайта към потребителите.

sladyrko

Мнение от sladyrko » 30 яну 2018, 15:04

Затова няма да ползваш една и съща парола на всякъде. Всеки сайт с различна. Иначе да, сайта не е с hhtps и лесно може да се откадне информация. Явно не могат да отделят няколко лева на месец, за да го добавят. :)
Бъдете добри едни към други! Да обиждаш някого заради предпочитанията му е много ниско! Намасте!

sladyrko

Re: Re: Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от sladyrko » 28 мар 2018, 14:43

Да дигнем темата:

Заради "затворената" ОС благодарение на нея, iOS потребителите не са толкова засегнати от Facebook приложението и събиране на разговори и SMS-и, както тези при Андроид.

Тим Кук иска още по-строги закони относно личната информация!

https://www.theverge.com/2018/3/24/17159610/apple-ceo-tim-cook-wants-privacy-regulation-facebook-cambridge-analytica

Та за разбиращите, че Apple споделя/продава информация, дали щяха да си вкарат автогол, ако беше така, самите те да искат ограничения и защита на потребителите.

Хубаво е, че някой големи брандове се надигат!
Въпреки, че ние в Европа сме доста по-добре защитени от тези в USA, но не се знае дали тея защити (закони) дали се спазват от брандове опериращи в САЩ... :)

Още малко допълнително инфо за интересуващите се: https://techsolidarity.org/resources/basic_security.htm и https://techsolidarity.org/resources/congressional_howto.html
Съвети и процедури за журналисти и хора които искат да останат под радара или да защитят файловете си. (Спойлер: Ползвайте Айфон, не Андроид).

maxito2
Регистриран: 17 юни 2008, 16:00

Re: Re: Re: Re: Re: За Apple и борбата им да предпазят личната сигурност на потребители си като не събират и продават информация!

Мнение от maxito2 » 28 мар 2018, 15:57

евтин PR, какво друго да каже на фона на скандала с Фейсбук?
Естествено, че и те споделят лична информация - https://www.apple.com/legal/privacy/en-ww/ - ясно са си го написали хората.
Всеки да си ползва каквото го кефи - отворена или затворена, всяка ОС си има и предимства, и недостатъци..

Отговори