Към 2027 производството на ел. автомобили ще е по-евтино от това на ДВГ модели

Потребителски аватар
radko89
Регистриран: 30 авг 2008, 21:42
Контакти:

Re: Към 2027 производството на ел. автомобили ще е по-евтино от това на ДВГ модели

Мнение от radko89 » 12 май 2021, 14:09

Spikul написа:
12 май 2021, 10:56
Лошото е, че малко хора се замислят какво всъщност е да зареждаш дори 15 минути на най-бързите зарядни станции. И говорим за върха на технологиите в момента, като такива батерии имат само най-скъпите електрички.
Останалите нови електрички в ценовия клас между 20 и 50 000 евро се зареждат минимум за час, независимо дали зареждат на най-бързите станции.
Да не говорим, че тези станции са с мощности поне 350 kW - който има понятие, знае каква колосална мощност е това и то при положение, че само 4 електрички могат да заредят наистина за 15 минути до 80%.
Нещата изобщо не са толкова прости, колкото си мислят някои.
Това, което си написал е 100% вярно, но и първите мобилни телефони издържаха по 15 мин. разговор и се зареждаха по 5 часа.
Затова е и нужно бутането и субсидирането - защото технологията не е на нужното ниво и естествено ще има страшна опозиция, което пък води до понижаване на инвестициите и като цяло така умират технологии, които иначе биха били превъзходни.
Това, че сега идеята не може да се осъществи както им се иска на някои хора не означава, че това винаги ще е така.
Затова и се радвам, че се инвестира и се натиска да навлезе тази технология.
Дали ще са литиеви батерии или нещо друго - няма как да знам, но знам за себе си, че имам желание да карам електричка. ;)

Spikul
Регистриран: 23 ное 2014, 12:17

Re: Към 2027 производството на ел. автомобили ще е по-евтино от това на ДВГ модели

Мнение от Spikul » 12 май 2021, 14:39

Радко, бъркаш електроника и електротехника.
Няма как да пренапишеш основни закони в електротехниката. Дали ще е литиево-йонна или някаква си божествена батерия, все ще си е 100 kW минимум, за да движи кола 2 тона с 100 км/ч на 500 км разстояние.
Тук вече не говорим дали ще заредиш батерията за 15 или за 2 минути, а за това откъде ще вземеш такава огромна мощност.
Колко мислиш време ти трябва да заредиш такава батерия у вас, дори и да имаш 50А бушон, който да ти осигури 10-на kW мощност?
Дал съм ти сметки с най-мощните зарядни. По-мощни зарядни от къде ще намериш, от къде ще вземеш пикова мощност от няколко MW???
Да не мислиш, че асинхронния електромотор ще се промени или, че колите ще харчат по-малко от 20 kW на Самсунг 100 км?
Аз пък съм твърдо против да се дават субсидии, иначе всеки ще дърпа чергата към това, което харесва.

arakchiev
Регистриран: 01 мар 2014, 11:45

Мнение от arakchiev » 13 май 2021, 09:28

Спикуле, за техническите неща сигурно си прав, ти очевидно си човек със знания по телектротехника, докато аз съвсем не съм. Пишеш верни неща, но ти убягва цялостната картинка :) Говориш сякаш на някого му пука за българите, мнението ни за развитието на нещата и назадничавостта ни. Консерватизмът несъмнено е имал чудесна роля за времето си, но от друга страна ни поставя на последно място във всяка една класация във съвременни свят. Шепа прогресивни Възрожденци извеждат народа от 500 години консерватизъм, не забравяй ;) Казвал съм ти и преди - като нещо не ти харесва, изобретяваш и налагаш твоето виждане за нещата, за да не е нелепо мрънкането. Събираш екип, правите водородни коли и борите "екоталибаните". Бях абониран за Pop Science през 90те и си спомням ясно, че "Тойота започва разработката на водородни автомобили". Щом на тях отне 30 години и пак имат един модел с неясно разпространение, значи има много проблеми за борене.

За ел. централката е точно така - 5 КВ права мощност. У дома ми денем, докато сме на работа, работи един хладилник само. Нищо друго електрическо. Ще ми стига ли да ми зарежда батериите? А ако всички къщички сме вързани в мрежата си и си споделяме, ще ми стига ли? В модерния свят на предградията това вече се случва :)

Щеше да е страхотно, ако не гледахме кусурите, а виждахме възможности за развитие - с тия знания и мотивация за спор, отдавна да сме излезнали от блатото...

Потребителски аватар
radko89
Контакти:

Мнение от radko89 » 13 май 2021, 09:36

Много правилно!
И още по-важно - всичко се гледа от призмата на съществуващите технологии..
Те не се ли развиват - не се ли появяват нови такива.
Историята не е ли пълна с примери как светът се променя и се появява нова технология въпреки върхов скептицизъм и отбой?
Има доста статии разглеждащи как големи акъли казват как нещо не може да се случи и е невъзможно само за да се случи това нещо 5 - 10 - 20 години в бъдещето..
Едно съм научил през моите скромни 30тина години живот - става ли дума за технологии нищо не е сигурно - днес е едно, утре друго, без значение в какво вярвам или какво знам/разбирам.
Пак ще цитирам Arthur C. Clarke - “Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.”
Днешното невъзможно е утрешно нормално, а защо не и ретро. ;)
Такъв съм си - оптимист.
Последна промяна от radko89 на 13 май 2021, 10:54, променено общо 1 път.

Spikul

Мнение от Spikul » 13 май 2021, 10:52

arakchiev написа:
13 май 2021, 09:28
Спикуле, за техническите неща сигурно си прав, ти очевидно си човек със знания по телектротехника, докато аз съвсем не съм. Пишеш верни неща, но ти убягва цялостната картинка :) Говориш сякаш на някого му пука за българите, мнението ни за развитието на нещата и назадничавостта ни. Консерватизмът несъмнено е имал чудесна роля за времето си, но от друга страна ни поставя на последно място във всяка една класация във съвременни свят. Шепа прогресивни Възрожденци извеждат народа от 500 години консерватизъм, не забравяй ;) Казвал съм ти и преди - като нещо не ти харесва, изобретяваш и налагаш твоето виждане за нещата, за да не е нелепо мрънкането. Събираш екип, правите водородни коли и борите "екоталибаните". Бях абониран за Pop Science през 90те и си спомням ясно, че "Тойота започва разработката на водородни автомобили". Щом на тях отне 30 години и пак имат един модел с неясно разпространение, значи има много проблеми за борене.

За ел. централката е точно така - 5 КВ права мощност. У дома ми денем, докато сме на работа, работи един хладилник само. Нищо друго електрическо. Ще ми стига ли да ми зарежда батериите? А ако всички къщички сме вързани в мрежата си и си споделяме, ще ми стига ли? В модерния свят на предградията това вече се случва :)

Щеше да е страхотно, ако не гледахме кусурите, а виждахме възможности за развитие - с тия знания и мотивация за спор, отдавна да сме излезнали от блатото...
Виж сега, аз празни приказки не обичам да си говоря за светлото бъдеще. Лошото е, че тръгваш да ми обясняваш за глобална картина, а не разбра, че аз не съм против електричките, а диктаторското им налагане чрез субсидии, забрани на ДВГ и високи акцизи.
И пак говориш наизуст. Значи през деня нямаш консумация и ще си зареждаш електричката? Ти на работа не ходиш ли? Не разбра ли, че на денонощие с тези 5kW максимум ще заредиш 50 kW?
А ако искаш да съхраняваш електроенергията ти трябват пак батерии като една 100 kW ти е около 50 бона.
Не знам в какъв свят живееш.
radko89 написа:
13 май 2021, 09:36
Много правилно!
И още по-важно - всичко се гледа от призмата на съществуващите технологии..
Те не се ли развиват - не се ли появяват нови такива.
Историята не е ли пълна с примери как светът се променя и се появява нова технология въпреки върхов скептицизъм и отбой?
Има доста статии разглеждащи как големи акъли казват как нещо не може да се случи и е невъзможно само за да се случи това нещо 5 - 10 - 20 години в бъдещето..
Едно съм през моите скромни 30тина години живот - става ли дума за технологии нищо не е сигурно - днес е едно, утре друго, без значение в какво вярвам или какво знам/разбирам.
Пак ще цитирам Arthur C. Clarke - “Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.”
Днешното невъзможно е утрешно нормално, а защо не и ретро. ;)
Такъв съм си - оптимист.
Радко, историята е пълна с доста примери как като се вярва сляпо, хората стават за смях - алхимиците, перпетуум мобиле, пътуване във времето, телепортация и т.н. и т.н.
Именно за това е науката, да казва какво е реално и какво не.
Вярвай си в каквото искаш, но научните закони са категорични относно зареждането и няма как от въздуха да си заредиш електричката за 1 минута.

Потребителски аватар
radko89
Контакти:

Мнение от radko89 » 13 май 2021, 10:57

Spikul написа:
13 май 2021, 10:52
arakchiev написа:
13 май 2021, 09:28

Виж сега, аз празни приказки не обичам да си говоря за светлото бъдеще. Лошото е, че тръгваш да ми обясняваш за глобална картина, а не разбра, че аз не съм против електричките, а диктаторското им налагане чрез субсидии, забрани на ДВГ и високи акцизи.
И пак говориш наизуст. Значи през деня нямаш консумация и ще си зареждаш електричката? Ти на работа не ходиш ли? Не разбра ли, че на денонощие с тези 5kW максимум ще заредиш 50 kW?
А ако искаш да съхраняваш електроенергията ти трябват пак батерии като една 100 kW ти е около 50 бона.
Не знам в какъв свят живееш.
Е, лично аз в момента точно си правя проекта на къщата за инсталиране на 25кВ соларни панели и уговарям един пакет батерия от ударена Tesla 3 long range (79кВ) като ще ми стъпи 9000лв. Теслата е ударена на 30000км.
Има варианти ако има желание.
А аз като отида на работа не мога ли да си закача колата да се зарежда.
И като всяка къща дава някой друг киловат все ще има.

Spikul

Мнение от Spikul » 13 май 2021, 11:06

То може някой и да ти я подари, но принципно нова 100 kW батерия с 5 години гаранция е 50 бона.
Иначе Борд питаше за масовост на електричките, тогава дали ще може да си я заредиш на работа?
Леко е съмнително.

Потребителски аватар
radko89
Контакти:

Мнение от radko89 » 13 май 2021, 13:33

Заедно с потреблението нараства и производството, инфраструктурата и пренасянето, както и цената на батериите и т.н.
И това дори не включва какви нови технологии могат да се измислят.

Нали знаеш - ядреният синтез е винаги на 30г. от масово разпространение :lol:

Spikul

Мнение от Spikul » 13 май 2021, 14:18

radko89 написа:
13 май 2021, 13:33
Заедно с потреблението нараства и производството, инфраструктурата и пренасянето, както и цената на батериите и т.н.
И това дори не включва какви нови технологии могат да се измислят.

Нали знаеш - ядреният синтез е винаги на 30г. от масово разпространение :lol:
Доста далеч сме от нарастване на мощности. Казвам ти само, че е момента цената на батериите е такава, че да трябва да хвърлиш едни 50 бона на всеки 5-10 години. Пък като станат масови все си мисля, че логиката на пазара е да поскъпнат заради ресурсите, които са необходими за тях.
Но каквото и да си говорим няма как в момента да заредиш едновременно повече от 4 Тесли за 15 минути на най-мощните зарядни от 350 kW.
А ядрен синтез има само във водородните бомби все още :mrgreen:

Отговори