Предпочитаме смартфона пред портфейла, показва анкета на A1

radko89
Регистриран: 30 авг 2008, 21:42
Контакти:

Re: Предпочитаме смартфона пред портфейла, показва анкета на A1

Мнение от radko89 » 13 яну 2020, 11:03

Apple pay с Revolut са страхотна комбинация - за да платиш натискаш 2 пъти power бутона, поглеждаш в телефона или пръстов отпечатък и слагаш на пос терминала - не мисля, че има нещо по-сигурно от това - не ме притеснява нито, че ще се опита някой с NFC-то да дръпне, нито, че ще си забравя телефона някъде. Добави и епъл часовник и не ми се налага да вадя нищо от джобове - директно часовника на пос-терминала.
С карта доста по-често съм се притеснявал.
Да не говорим, че наскоро явно се опитаха да ми хакнат профила в али експрес и на телефона от револют веднага ми изкара съобщение за блокиране на трансакция - как разбра, че не съм бил аз и какво се случи не знам, но ако беше пластика да беше заминала някаква сума.

Потребителски аватар
n1
Регистриран: 31 юли 2006, 10:51

Мнение от n1 » 13 яну 2020, 12:42

И ако обобщим за безкешово плащане с някаква джажда, в търговския обект е необходимо наличието на съответния пос терминал. На много места у нас и в чужбина, дали магазин или кръчма не работят с пос терминали, даже по заведенията има табели на входа. Тогава какво правим, за мен лично не е проблем защото работя основно с кеш (I am loving cash), за един приятел питам :lol: Скоро бях на един малайзийски остров Лангкауи, та там брах ядове, докато намеря банкомат да ми приеме картата, щото от бързане тръгнах с джобни, а за плащане по обектите дори с карта през пос, таксита и заведения беше мъка, камо ли със смартфон/часовник.
Nokia 7 Plus DS
MS Lumia 950 DS

Боби13
Регистриран: 02 яну 2007, 21:59

Мнение от Боби13 » 13 яну 2020, 13:52

Е и в Сахара третият оазис на запад от Кайро на около 327 км приемат само кеш :)

Потребителски аватар
n1

Мнение от n1 » 13 яну 2020, 16:06

Боби13 написа:
13 яну 2020, 13:52
Е и в Сахара третият оазис на запад от Кайро на около 327 км приемат само кеш :)
И в Швайцерхаус в Пратера работят само с кеш, има упътване къде е банкомата :D , в старата част на Братислава няколко заведения също.
Nokia 7 Plus DS
MS Lumia 950 DS

Johnniie
Регистриран: 20 апр 2013, 16:35

Мнение от Johnniie » 13 яну 2020, 19:52

Kuzmanow написа:
10 яну 2020, 06:42
Във това отношение сме безнадеждно изостанали. Например в Украйна процента на безконтактните плащания е над 70%, при нас - под 7%. И при това у нас, около 95% от плащанията са с карта, а не с 📲. Загледайте се в офисите на А1 - опашките за плащане ... всичко е в брой 🙄.
Не знам къде ги четете тези цифри,но са тотално погрешни. През 2018 безконтактните плащания са 50% от всички картови разплащания с ръст от 131%. За 2019 все още не съм намерил статистика.
Плащам с телефона и ми е много по удобно отколкото да си вадя картата и да пиша пин пред цялата опашка. Пръстов отпечатък цък и готово. Ще ми изтеглят пари от задния джоб без пръста ми ама друг път. Не разбирам хората плащащи кеш ако трябва да съм честен. Плащаш такса поддръжка на карта, теглиш на банкомат с такса и след това плащаш кеш, вместо да платиш с картата без такса. Магазини и заведения не използват POS терминали само по една единствена причина, укриване на данъци и обороти.

Потребителски аватар
n1

Мнение от n1 » 13 яну 2020, 22:32

Не разбирам хората плащащи кеш ако трябва да съм честен.
Годишните обороти в сивия сектор на икономиката в България възлизат на около 25 млрд. лв. :shock:
20% е средноевропейския обем на сивата икономика. Отговорите на защо, как и по какъв начин....не са за тук :idea:
Nokia 7 Plus DS
MS Lumia 950 DS

Cv3T0m1R
Регистриран: 17 сеп 2011, 02:38

Мнение от Cv3T0m1R » 14 яну 2020, 02:47

iWolff написа:
10 яну 2020, 16:15
Могат и онлайн плащане да направят без да се изисква код.
Няма го този филм вече. Поне при големите и сериозните търговци, които са Verified by Visa и MasterCard SecureCode. След като направиш онлайн покупка и решиш че ще плащаш с карта, си избираш или да те прехвърли към epay, или към директно плащане чрез VISA/MAESTRO системата. При първия случай трябва да си влезеш в акаунта в epay. При втория вече преминаваш през една малка проста страничка на твоята банка, на която трябва да въведеш номера от СМС-а който са ти изпратили, за да потвърдиш плащането. При три сгрешени опита, плащането се анулира. Банка ДСК го нарича 3D парола, и ако нямаш електронен подпис, трябва да отидеш лично в офис да я заявиш.
Аз съм с две ръце за мобилните разплащания и с нетърпение чакам Google Pay и Samsung Pay да навлязат в България, но едва ли ще стане в близките години. Но пък безконтактните карти имат предимство което смартфоните нямат. Ако попаднете в обект, който използва стар ПОС терминал, който не чете безконтактни карти (все още има и такива, особено в малките населени места), винаги можете да използвате картата си по старомодния начин, с пъхане в терминала и парола.

MEnergy
Регистриран: 20 май 2010, 23:00

Мнение от MEnergy » 14 яну 2020, 14:02

Доскоро в Англия картовите защити бяха много по-занижени. Сега за всяко плащане, с изключение на Амазон и Ибей (защото минава през ПейПал) задължително се изпраща текстово съобщение до регистриран в контактните детайли на клиента мобилен телефонен номер с код, след въвеждането на който покупката може да продължи. В Амазон вероятно става, защото имат вътрешни системи по интеграция с банковите доставчици на плащанията, но даже и в големи фирми като Райънер, където плащанията преди минаваха безпроблемно, сега се изисква потвърдителен код преди пълното реализиране на транзакцията. Безконтактните карти са ограничени до 25 или 30 паунда максимум. В много страни, ако не си заявил пътуване до банката предварително (т.е. преди да напуснеш границата), плащанията на друга територия или тегленето през банкомат са ограничени или забранени. Според мен, плащането с банкова (безконтактна) карта е за предпочитане пред смартфона, защото само банката и третите й страни имат достъп до транзакцията и детайлите й. С телефона, го имат и Google, Apple, съответното трето приложение, осъществяващо транзакцията (ако се използва такова), както и всички страни по веригата, които Google и Apple/приложението използват при реализацията й. Голяма част от тях не са базирани в страната на извършване на покупко-продажбата, не са субект на GDPR (General Data Protection Regulation) на ЕС, а с данните за самата транзакция се изпращат и много текущи такива от самия телефон (които не са свързани с нея или се изискват изобщо). Примерно текуща точна локация през wifi мрежите/клетка на оператора и кой знае какво още.

Всеки си решава сам какво предоставя. Аз си използвам (безжичните) карти за абсолютно всичко и кеш си държа малко само за ресторантите, заведенията и други услуги, които изрично не приемат карти или нямат транзакционни устройства, както и понякога за резерва, ако съответното четящо устройство не работи. Веднъж за малко да си изтърва полета, защото нямах кеш, транзакционното устройство на автобуса към летището не работеше, а ап-ът и разплащанита през сайта на автобусния оператор не работеха временно (шофьорът си помисли, че искам да се возя без пари). Петнадесет минути по-късно, когато си мислех, че вече ще ме свалят, плащането през смартфона мина най-накрая. Така, че пари в брой (особено за спешни случаи) винаги трябва да се държат.

Отговори