Кое е по-важно - повече интернет на максимална скорост или самата максимална скорост?

alexandrov1
Регистриран: 29 юни 2012, 20:36

Кое е по-важно - повече интернет на максимална скорост или самата максимална скорост?

Мнение от alexandrov1 » 23 фев 2020, 00:33

Кое е по-важно за вас - повече интернет на максимална скорост или самата максимална скорост?

о2 в Германия започва да предлага фундаментално нови тарифни пакети на достъпни цени, като например
Неограничен мобилен интернет
с различна максимална скорост -
2MBit/s
или
10MBit/s,
т.е. скоростта определя цената,
като трафикът е неограничен.

https://www.o2online.de/e-store/tarife/ ... ited-smart

Това е едно разумно решение -
клиентите плащат по-изгодна цена,
ползват неограничен мобилен интернет -
при по-ниска, но напълно достатъчна скорост в 3G/4G/5G мрежа.

YoungGuy
Регистриран: 30 дек 2019, 20:08

Re: Кое е по-важно - повече интернет на максимална скорост или самата максимална скорост?

Мнение от YoungGuy » 23 фев 2020, 01:58

Важни са и двете. 2mbps не стигат за видео. Ами да обновиш някое по-голямо приложение? Разбирам да имаш 10-20-30гб интернет и след като ги и разходиш, това да е ограничението.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Re: Кое е по-важно - повече интернет на максимална скорост или самата максимална скорост?

Мнение от defierofodds » 23 фев 2020, 03:42

YoungGuy написа:
23 фев 2020, 01:58
Важни са и двете. 2mbps не стигат за видео. Ами да обновиш някое по-голямо приложение? Разбирам да имаш 10-20-30гб интернет и след като ги и разходиш, това да е ограничението.
И 2-те са важни, но сами до едно положение. На никого не му трябват 100+ мегабита/с при ограничен трафик. Аз лично бих си пуснал 10-мегабитов план и ще ми е предостатъчен, без да изисквам трафик на максимална скорост (Със сигурност бих го предпочел пред 10Гб бързи, примерно, още повече ако бързите ми ги предлагат по обичайните схеми за ограничен период от време и после 4-5ГБ - крайно порочна практика и крайна нелоялност за "лоялни" клиенти). Даже и 5 мегабита/с евентуално биха ми стигнали и пак бих ги предпочел пред сегашните дървени условия.

Така трябва да е още от появата на 4Г, ако не и по-рано. Интернет-доставчиците не купуват интернета на трафик, че да го продават така; подобна политика си е обирджийство отвсякъде и няма как да е технически обоснована, още по-малко финансово. Това, че редовно се раздават гигабайти безплатно, които по дефиниция ще се ползват за щяло и не щяло, е още един признак за горенаписаното. Сега видях, че и в САЩ вече плановете са по подобен начин организирани. При Т-мобил има 50ГБ на максимална скорост и после ограничават скоростите според цената на плана.

А тези 500 мегабита/с, дето се достигат тук, показват само, че мрежите стоят за украса и капацитетът изобщо не се оползотворява. А тук и нямаме небостъргачи, никъде никога не може да се натовари мрежата прекомерно, освен ако не е зле изградена, разбира се.

Потребителски аватар
centur
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Мнение от centur » 23 фев 2020, 09:41

Повече интернет на максимална скорост естествено.

Потребителски аватар
Ванката
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Мнение от Ванката » 23 фев 2020, 10:06

Като се има предвид, че почти всеки човек е зает и работи по цял ден 10-20ГБ на максимална скорост са напълно достатъчни за едно 70-80% от потребителите. Безжични мрежи имаме вкъщи, на работа или в заведението, което е важно ако сме пристрастени. Съгласен съм, че трябва да има планове, които са неограничени от към трафик, но не съм съгласен той да е ограничен по скорости. Мрежите не са достатъчно натоварени на фона на активното население в България. Най-активни са тийнеджърите, за тях могат да се помислят такива програми за неограничен трафик, но за скоростите...не знам, мисля, че не трябва да се ограничават.
Samsung Galaxy S10+ PRISM SILVER 128GB
Samsung Galaxy Watch 46mm
Samsung Galaxy Buds+

Потребителски аватар
centur
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Мнение от centur » 23 фев 2020, 10:31

Дори да не ползвам Wi-Fi вкъщи или по заведения някъде 8 - 10 GB-та на месец са ми предостатъчни за всичко, но ако си спра домашния интернет и ползвам само мобилен ми трябват 150 - 160 GB/месец.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 23 фев 2020, 10:47

centur написа:
23 фев 2020, 10:31
Дори да не ползвам Wi-Fi вкъщи или по заведения някъде 8 - 10 GB-та на месец са ми предостатъчни за всичко, но ако си спра домашния интернет и ползвам само мобилен ми трябват 150 - 160 GB/месец.
Те са достатъчни, но в един типичен месец. А винаги има предвидени и не толкова предвидени изключения.
-Даунтайм на домашния интернет и ползване за ден на мобилния като бекъп.
-Ходене на почивка
-Болничен прием
-Софтуерен проблем, който да източи повечко трафик
и т.н., и т.н.

Затова винаги е разумно човек да има повечко трафик в резерв (Или съответно неограничен на разумно ограничена скорост) и затова на мен лично този трафик не ми е достатъчен, макар иначе да ми е достатъчен (В 95% от времето). Това, че при ограничена, но разумна скорост няма да мога да гледам клипчета на Full HD, някакси, не ми е точно топ приоритет. ;) Иначе ако примерно имах 10ГБ, но с натрупване както предплатените, тогава вече е друго и щеше да е достатъчно (Като си "заделям" по 1-2 ГБ на месец, бих имал и за 1-2 "извънредни" месеца достатъчно). Варианти има винаги, просто има нулева гъвкавост и нулево желание да се търси максимално удовлетворяване потребностите на клиентите.

А и в момента дори 8ГБ само Теленор предлагат за постоянно на що-годе разумна цена. При другите са типичните условности и подигравки. Ама за еди колко си месеца, ама ако ги изхарчиш ти тряскаме пакети по левче, и т.н. Абсолютно неприемливи условия.

Потребителски аватар
Mapuok
Регистриран: 30 юни 2016, 12:09

Мнение от Mapuok » 23 фев 2020, 13:34

centur написа:
23 фев 2020, 09:41
Повече интернет на максимална скорост естествено.
Неограничен интернет, с разумно ограничена скорост(40-50 мегабита, примерно), естествено.
Но обикновено се залита по фейк скорости, които са полезни единствено за линейно сваляне на големи файлове.
А иначе пинга е 30-50мс из цела София на виваком, та за всичко друго, дали 50 или мегабит - няма никакво значение.

STE1
Регистриран: 14 окт 2006, 20:35

Мнение от STE1 » 23 фев 2020, 14:16

Неограничен интернет, с разумно ограничена скорост(40-50 мегабита, примерно), естествено.
Но обикновено се залита по фейк скорости, които са полезни единствено за линейно сваляне на големи файлове.
А иначе пинга е 30-50мс из цела София на виваком, та за всичко друго, дали 50 или мегабит - няма никакво значение.
Не съм абонат на Виваком в момента но преди 3-4 г. пинга им беше 11-13мс , толкова ли се е влошил интернета им?
Samsung Galaxy S10 Plus

nomercy
Регистриран: 12 юни 2008, 18:08

Мнение от nomercy » 23 фев 2020, 15:26

е мноого е зле положението. това е от борисовата градина към парк хотел москва. не мога да разбера неограниченият нет защо си махнаха.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Отговори