Състояние на мрежите плюсове и минуси

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Re: Състояние на мрежите плюсове и минуси

Мнение от Apple_fan » 14 ное 2019, 13:05

defierofodds написа:
14 ное 2019, 11:54
mjoy383 написа:
14 ное 2019, 11:40
Ходих, до преди няколко дни в едно село до Горна малина и прехвалента ВИВАКОМ се предствиха в режим Е, а А1 бяха в 3г режим. но с 15мгбс скорост. Определено А1 май се очертава оператора с най-добро покритие. Вече скоростите не ме интересуват, а дали има покритие защото и 3г мрежата им е една идея по-добра от Вивата и Теленор.
Ами картите са показателни, Вива от край време си е с най-слабо покритие (В смисъл, цялостно, като брой базови станции. Иначе ясно, че на даден етап са имали по-добро 4Г от друг оператор, а може би и 3Г в самото начало, не помня вече), нищо, че наглостта хич не им пречи да твърдят
Това с картите е много индивидуално. Всичко зависи как е направена мрежата. Примерно на А1, на места, където е отбелязано 4Г покритието като “добро”, всъщтност е такова само навън, а навътре в сградата минава на 3Г. Има пък места, където отново е отбелязано като “добро”, дори на места “задоволително”, но пък имам 4Г навсякъде и вдигам спокойно над 80 мбпс.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 14 ное 2019, 13:13

Apple_fan написа:
14 ное 2019, 13:05
defierofodds написа:
14 ное 2019, 11:54
mjoy383 написа:
14 ное 2019, 11:40
Ходих, до преди няколко дни в едно село до Горна малина и прехвалента ВИВАКОМ се предствиха в режим Е, а А1 бяха в 3г режим. но с 15мгбс скорост. Определено А1 май се очертава оператора с най-добро покритие. Вече скоростите не ме интересуват, а дали има покритие защото и 3г мрежата им е една идея по-добра от Вивата и Теленор.
Ами картите са показателни, Вива от край време си е с най-слабо покритие (В смисъл, цялостно, като брой базови станции. Иначе ясно, че на даден етап са имали по-добро 4Г от друг оператор, а може би и 3Г в самото начало, не помня вече), нищо, че наглостта хич не им пречи да твърдят
Това с картите е много индивидуално. Всичко зависи как е направена мрежата. Примерно на А1, на места, където е отбелязано 4Г покритието като “добро”, всъщтност е такова само навън, а навътре в сградата минава на 3Г. Има пък места, където отново е отбелязано като “добро”, дори на места “задоволително”, но пък имам 4Г навсякъде и вдигам спокойно над 80 мбпс.
Да, това е ясно, но картите не лъжат за това къде има базови станции (Само за това докъде хвърлят сигнал, но то и сами можем да предположим, че на 5+ км не може много да разчиташ да имаш (поносим) сигнал, особено у нас, където преобладава планински терен и именно броят базови станции е от значение).

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Мнение от Apple_fan » 14 ное 2019, 13:27

Ако годината беше 2012/2013 това щеше да си е постижение. Сега да се хвалиш с 3г мрежа си е направо излагация.
Според мен по-скоро излагация е да си прецакаш най-добрата мрежа-визирам Виваком, защото преди да мине 4Г на 900 Мхц беше най-добрата и ме беше яд, че не мога да им стана абонат. И 3Г и 4г мрежата им беше с отлично качество и покритие. Но след като направиха глупостта да пуснат 4Г на 900 Мхц и по-този начин да прецакат 3Г-то си, стана така, че имаш мобилен интернет само на 4Г, ако ги изгубиш-сори, чакаш, докато хванеш. Докато при А1 може да нямаш 99,9% 4Г, но имаш и 4Г, и 3Г за сърфиране.
Защо според вас А1 не пуска 4Г на 900 Мхц или поне не масово, макар и да имат най-много базови станции? Ами просто защото видяха какво стана с мрежата на оранжевите.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 14 ное 2019, 13:40

Apple_fan написа:
14 ное 2019, 13:27
Ако годината беше 2012/2013 това щеше да си е постижение. Сега да се хвалиш с 3г мрежа си е направо излагация.
Според мен по-скоро излагация е да си прецакаш най-добрата мрежа-визирам Виваком, защото преди да мине 4Г на 900 Мхц беше най-добрата и ме беше яд, че не мога да им стана абонат. И 3Г и 4г мрежата им беше с отлично качество и покритие. Но след като направиха глупостта да пуснат 4Г на 900 Мхц и по-този начин да прецакат 3Г-то си, стана така, че имаш мобилен интернет само на 4Г, ако ги изгубиш-сори, чакаш, докато хванеш. Докато при А1 може да нямаш 99,9% 4Г, но имаш и 4Г, и 3Г за сърфиране.
Защо според вас А1 не пуска 4Г на 900 Мхц или поне не масово, макар и да имат най-много базови станции? Ами просто защото видяха какво стана с мрежата на оранжевите.
Да, точно, определено А1 добре са се ориентирали и това е по-балансиран вариант. Така или иначе на 900 и 4Г не е кой знае колко бързо, полза особена няма от него, а и като цяло в пустошта не е много вероятно да ти трябва супер бърза връзка, но поносима такава - да, и 3Г-то си е перфектно за това, още повече, че и батерия по-малко точи :)

Maxthon
Регистриран: 23 юни 2006, 00:14

Мнение от Maxthon » 14 ное 2019, 13:46

Apple_fan написа:
"Минаването" на 4г на 900mhz не е за сметка на 3г, а е изцяло прехвърлен ресурса от този използван за 2г. Дали има загуба на качеството на мрежата аз не виждам такова нещо. Снимката го и потвърждава. Агрегацията на 4г е 1800+900 - 15mhz+5mhz извън голямо населено място. 3г си е все още както е било и винаги 5мхз на 900. A1 не пускат 4г на 900 поради съвсем друга причина липса на Volte. Все пак това ще е една не малка инвестиция, която явно предпочитат на този етап да не я правят.Изображение

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

mjoy383
Регистриран: 19 ное 2018, 22:29

Мнение от mjoy383 » 16 ное 2019, 23:21

Определено май А1 се очертава като оператора за ползване на мобилна услуга навяскъде ( НЕ САМО В ГРАДОВЕТЕ) . НИЩО,ЧЕ снощи ударих рекорда си във Виваком от 500 мгбс нед - при това от една базова станция. Но продължавам да твърдя, че е калпава мрежата. За сведение ще ви кажа, че две седмици ползвах неограничения си нет на хот спот за да гледам фаър тв. при това съм в този район с 500 мгбс скорост. Ами какво да ви кажа – мъки...прекъсваше непрекъснато. Пробвах през А1, 6 часа без забележки работи тв-то. Отговорите оставям на вас.....

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Мнение от tzincbg » 17 ное 2019, 00:27

mjoy383 написа:
16 ное 2019, 23:21
Определено май А1 се очертава като оператора за ползване на мобилна услуга навяскъде ( НЕ САМО В ГРАДОВЕТЕ) . НИЩО,ЧЕ снощи ударих рекорда си във Виваком от 500 мгбс нед - при това от една базова станция. Но продължавам да твърдя, че е калпава мрежата. За сведение ще ви кажа, че две седмици ползвах неограничения си нет на хот спот за да гледам фаър тв. при това съм в този район с 500 мгбс скорост. Ами какво да ви кажа – мъки...прекъсваше непрекъснато. Пробвах през А1, 6 часа без забележки работи тв-то. Отговорите оставям на вас.....
А сега пробвай същото по магистрала Хемус. Баш обратното.

Потребителски аватар
Ванката
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Мнение от Ванката » 17 ное 2019, 09:28

Аз само да си кажа нещо за Виваком. Това VoLTE е силно прехвалено. Аз със S10+ в София, отсреща с P20 Pro в Плевен - е нЕма такава убита телефония. Човекът дори ни е съфорумник и може да потвърди, ако желае. Честно казано, аз не виждам някаква голяма разлика в качеството. Не ги знам там какви кодеци използват, не разбирам, а и не ме интересува, но е факт, че телефонията в момента при Теленор и А1 е по-добра. За телефонията имам наблюдения от Виваком (личен номер) и А1 (служебен). Не ми се сърдете за написаното, защото се опитвам да бъда обективен. Не е упрек срещу Виваком, защото като цяло съм доволен. И най-интересното е понеже забравих да вметна, че Виваком - А1 и Виваком - Теленор - разговорите са сълзичка, но Виваком - Виваком...не ми се говори.
Samsung Galaxy S10+ PRISM SILVER 128GB
Samsung MicroSD 128GB EVO Plus UHS-I (U3)
Samsung Galaxy S9+ CORAL BLUE 64GB
GARMIN vivoactive 3

mjoy383
Регистриран: 19 ное 2018, 22:29

Мнение от mjoy383 » 17 ное 2019, 09:38

Констатацията ти е основателна. Аз много отдавана обяснявам, че Виваком е с най-калпвата телефония. Теленор със всички оператори се чува прекрасно. А1 - Теленор е много добре, А1 - А1 също, но виваком -теленор е поносимо, виваком-а1 е като руска радиостанция - без значение в какъв режим са телефоните ( горе-долу) като режим Г е телефонията. Ако искате ми вяравайте, но точно за това държа да имам номер на теленор и а1 защото направо не разбирам какво се говори от виваком към а1. А основните ми абонати са на теленор и на а1. Вивата е държа заради неограничения нет. Иначе 5 мин нямаше да стоя в този оператор.

PanasonicMobile
Регистриран: 28 юли 2011, 11:56

Мнение от PanasonicMobile » 17 ное 2019, 10:38

3G мрежата издъхва много по-лесно откъм капацитет и откъм сигнал. При - 95dbm и може да се каже че нямаш нет, при 4g и на - 120 може да върви. Отделно че не се сменят режимите и това прави връзката по стабилна. Така че аз съм твърдо за 4G на всякакви честоти и с приоритет. Нали имам точно и карта на а1 и като пътувам е лудница, непрекъснато сменя режими и връзката е нестабилна именно заради това. Отделно както вече се спомена теленор агрегира 900 с 1800 и така имат 4g+ на много места извън градовете. Volte при теленор е супер, особено при разговор с друг техен абонат с volte.

Мен ми е интересно в Русия и САЩ как седят нещата. При такива огромни територии сигурно връзка има само около населените места и въобще как се свързват тия станции с мрежата по на 2000 км, сигурно по оптика.

Отговори