Състояние на мрежите плюсове и минуси

mjoy383
Регистриран: 19 ное 2018, 22:29

Re: Състояние на мрежите плюсове и минуси

Мнение от mjoy383 » 09 окт 2019, 15:34

това са старите клетки, новите са на Нокиа и са малко по-широки от стандартните, но не по-големи от тия на виваком и определено са много добро изпълнение

Dubspace
Регистриран: 28 мар 2014, 19:21

Мнение от Dubspace » 11 окт 2019, 09:02

От днес вече и станцията до вкъщи има 2600 MHz. Прави ми впечатление, че сигнала на 2600 е по-силен дори от 2100.
Screenshot_2019-10-11-08-52-13-856_cz.mroczis.netmonster.png
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Xiaomi Mi9T 128 GB Glacier Blue - Android 9
Sony WI-C200 Wireless Earbuds

PanasonicMobile
Регистриран: 28 юли 2011, 11:56

Мнение от PanasonicMobile » 13 окт 2019, 17:55

Като човек, който обича планината, и на който работа му не позволя да остава без Интернет макар и 200кбита да е, се оказва че двете неща са несъвместими.

Във Врачанският балкан положението е такова, че Теленор губят на места обхват, където и другите го губят, но почти винаги остава в 4G. Не знам приоритет ли е зададен, но дори при - 124dBm остава в 4G. А1 се колебае и сменя мрежите от 2 до 4G ако го има. И при трите се случва да има някакъв обхват дали 2 или 3G между - 95 и 105dBm но да не се закача никаква data, или ако се закачи просто не върви трафик. При а1 е почти задължително това явление, имах вчера приличен H+ обхват при екопътека край Луковит, но така и не тръгна трафик. Другите 2 нямаха обхват там. Вероятно твърде много хора са закачени.

В а1 ми беше надеждата, че на връх Вола(Околчица) ще има някакви данни, но там брутално се губи обхвата и всъщност само теленор имаше някакъв 4G и тук там H+, но не вървеше data. Като се изкачи няколко метра човек се появява използваемо 4G от теленор, от а1 има някакво 2G между - 85 и - 95dBm но не се закача даже изчезва обхвата ако пуснат данните. Виваком ги пробвах миналата година и там имаха само 2Г което се губеше, нямам тяхна карта в момента.

В другата част на балкана където е комплекса до пещера Леденика само виваком и а1 имат клетка, но е 2Г. Теленор има 4G от някъде но го губи и едва се закача. Разговорите вървят на места тук-там. Нагоре към хижа Пършевица и още по нагоре по върхове и могили а1 имат единствени клетка на това място, мисля че е 2G/3G, теленор имат навсякъде 4G но има участъци в които се губи сигнала заради терена. А1 вдига окола 40мбита там, теленор около 2-3 мбита, при смяна на мястото се появява и 4G+.
Като цяло от пътуването насам натам теленор не отстъпва по покритие, единствено отделни случай където нямат клетка, а друг има. 4Г на а1 е тук там, често минава на 3G, дори във враца.
.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 13 окт 2019, 18:51

PanasonicMobile написа:
13 окт 2019, 17:55
Като човек, който обича планината, и на който работа му не позволя да остава без Интернет макар и 200кбита да е, се оказва че двете неща са несъвместими.

Във Врачанският балкан положението е такова, че Теленор губят на места обхват, където и другите го губят, но почти винаги остава в 4G. Не знам приоритет ли е зададен, но дори при - 124dBm остава в 4G. А1 се колебае и сменя мрежите от 2 до 4G ако го има. И при трите се случва да има някакъв обхват дали 2 или 3G между - 95 и 105dBm но да не се закача никаква data, или ако се закачи просто не върви трафик. При а1 е почти задължително това явление, имах вчера приличен H+ обхват при екопътека край Луковит, но така и не тръгна трафик. Другите 2 нямаха обхват там. Вероятно твърде много хора са закачени.

В а1 ми беше надеждата, че на връх Вола(Околчица) ще има някакви данни, но там брутално се губи обхвата и всъщност само теленор имаше някакъв 4G и тук там H+, но не вървеше data. Като се изкачи няколко метра човек се появява използваемо 4G от теленор, от а1 има някакво 2G между - 85 и - 95dBm но не се закача даже изчезва обхвата ако пуснат данните. Виваком ги пробвах миналата година и там имаха само 2Г което се губеше, нямам тяхна карта в момента.

В другата част на балкана където е комплекса до пещера Леденика само виваком и а1 имат клетка, но е 2Г. Теленор има 4G от някъде но го губи и едва се закача. Разговорите вървят на места тук-там. Нагоре към хижа Пършевица и още по нагоре по върхове и могили а1 имат единствени клетка на това място, мисля че е 2G/3G, теленор имат навсякъде 4G но има участъци в които се губи сигнала заради терена. А1 вдига окола 40мбита там, теленор около 2-3 мбита, при смяна на мястото се появява и 4G+.
Като цяло от пътуването насам натам теленор не отстъпва по покритие, единствено отделни случай където нямат клетка, а друг има. 4Г на а1 е тук там, често минава на 3G, дори във враца.
.
Липсата на интернет често е и заради телефона (Макар да си има места, където наистина при 1-2 чертички обхват няма интернет с никакъв телефон). Правил съм сравнение в планината и макар единият телефон да беше с по-слаб обхват, всъщност не вървеше интернет дори на места, където хващаше по 2-3 чертички, докато други тетлефони си имаха интернет.

Не знам, освен Теленор да са правили нещо от началото на годината досега и картата на покритие да им е неактуална, защото ако е актуална...ами има много сериозни дупки и е доста по-зле положението поне в сравнение с А1.

PanasonicMobile

Мнение от PanasonicMobile » 13 окт 2019, 21:11

Телефона е huawei p20. С мен е още leeco 1s, който не поддържа 4г на 900mhz, Samsung j5 2015 и Huawei mediapad M5. Правил съм сравнение всички показват еднакви нива на сигнала на едно и също място. Не гледам чертички щото те са ориентировъчни. Иначе днес в колата huawei mediapad M5 нямаше сигнал на теленор на връх Вола, j5 чат пат закачаше към h+ но нестабилно, p20 вървеше стабилен пинг макар и с ниска скорост през h+ около 200 кбита. През А1 и в p20 на същото място имаше 4мбита през h+. Като цяло с А1 картата и в 4те устройства е гд едно и също. Само leeco няма 4г навсякъде но то е щото не поддържа 900мхц. На картите ги виждам че А1 пръскат поне откъм 2г. Но действително е друго. Ако има видимост към клетка ще е ок, но в планината поради релефа лесно се попада в радиосянка и тогава просто не се закача към мрежа понякога. Но това е на Вола, където е безлюдно и явно не е важно да има обхват. По Пършевица е друго защото е оживено и там дупките са много малко.
Интересното е, че доста навътре покрай Околчица хванах Telekom. Ro 4G, родните оператори бяха 2G/3G, А1 само 3g. Но не се закачи естествено към румънския, както и към другите мрежи, само ги отчита като налични.

Ползвам теленор отдавна, а жената има виваком и мога да кажа че където сме били са или на кантар или само на редки места, като край открития рудник край Етрополе, където тя има обхват на виваком, а аз не. Сигурно има и много други, но доста пътувам и не ми се е случвало да остана без обхват в населено или поне нормално като релеф място. Другите места са някакви забутани екопътеки и в планината, където пак всичко е на кантар. А1 имам отскоро и нямам големи наблюдения освен врачанския балкан и пътя до карлуково през роман, където си се губеше обхвата макар и за кратко на А1. Виваком имаха почти навсякъде 4г, теленор също, само на отделни места според релефа е h+.

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Мнение от Apple_fan » 14 окт 2019, 10:24

Не знам, освен Теленор да са правили нещо от началото на годината досега и картата на покритие да им е неактуална, защото ако е актуална...ами има много сериозни дупки и е доста по-зле положението поне в сравнение с А1.
Картите на покритие не могат да бъдат критерии. Да, напоследък са доста по-точни, но всеки оператор си има различен начин за разработването им. Така например при А1, когато 4Г-то е отбелязано като добро, в повечето случаи наистина е добро, но на някои места дропва на 3Г особено в затворени простанства.
Като цяло от пътуването насам натам теленор не отстъпва по покритие,
Възможно е, защото при големия ъпгрейт на мрежата на Теленор преди 4-5 години, норвежците заложиха именно на местата, където другите два оператора се дъниха.

defierofodds

Мнение от defierofodds » 14 окт 2019, 11:32

Apple_fan написа:
14 окт 2019, 10:24
Картите на покритие не могат да бъдат критерии. Да, напоследък са доста по-точни, но всеки оператор си има различен начин за разработването им. Така например при А1, когато 4Г-то е отбелязано като добро, в повечето случаи наистина е добро, но на някои места дропва на 3Г особено в затворени простанства.
Като цяло от пътуването насам натам теленор не отстъпва по покритие,
Възможно е, защото при големия ъпгрейт на мрежата на Теленор преди 4-5 години, норвежците заложиха именно на местата, където другите два оператора се дъниха.
Ясно, че не може да се вярва много на картите, но мисълта ми беше, че ако според оператора покритието на дадено място е слабо/липсващо, малко вероятно е да лъже...

Тъкмо си взех една карта "Интернет по мярка" (Между другото предлагаха ми и плана 25ГБ за 16.99 с рутер, нищо, че май вече го няма на сайта). За малкото време, в което тествах в квартала, ми се затвърди досегашното мнение. Държи 4Г там, където А1 пада на 3Г, но е по-скоро заради зададения приоритет, а не, че сигналът е по-силен. В същото време 3Г-то е със силата на 4Г-то и е по-слабо, отколкото при А1, където 3Г-то винаги е с по-силен обхват от 4Г.

PanasonicMobile

Мнение от PanasonicMobile » 19 окт 2019, 17:14

Малко впечатления от пътуване из Искърското дефиле, Враца Паволче, Елисейна, Габровница, Еленов дол, Осеновлаг. Района е изцяло планински т.е. пътя минава сгушен и заобиколен изцяло от хълмове и могили. Нямам карта на виваком, само на отделни места проверявах с чужд телефон. Имам теленор и а1 в huawei p20. Отново смятам, че мрежата на Теленор е по-добра. Почти изцяло седи на 4G, до последно преди да изгуби сигнал. Докато при а1 много често минава на H+ и после към 4G. Теленор също агрегира на учудващи места 4Г, което е супер. И отново идва момента, в който нямат някъде си клетка, докато а1 и евентуално виваком имат. Затова смятам, че разликата между теленор и виваком в покритието е по-малка спряно А1. Явно а1 имат от едно време на разни места клетка, където кози крак стъпва само и това спомага за покритие на места, където другите нямат. Манастир 7те престола е такова място. Теленор няма обхват или е на ръба някакво 2г, също и виваком едва 2г закрепя, тук там 4г, а1 имаше стабилен H+, но отново на места не върви трафик.
Клетка до Осеновлаг, което е супер забутано имат само вива и а1. 4G 900mhz 10 mbit.
Като цяло приятно изненадан от а1, заради покритие на супер забити места, но не и за основна карта поради липса на volte и често сменящи се режими при пътуване. Huawei p20 ги сменя почти мигновено, но не всеки апарат е така и не рядко остава на 3G, трябва airplane mode да се превключи и се закача пак към 4г.

Не мога да кача толкова снимки ето линк към папка в onedrive
https://1drv.ms/u/s!AnYwqzZjT-V8kFoAtkl ... O?e=YZUvg3
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

defierofodds

Мнение от defierofodds » 19 окт 2019, 18:29

PanasonicMobile написа:
19 окт 2019, 17:14
Малко впечатления от пътуване из Искърското дефиле, Враца Паволче, Елисейна, Габровница, Еленов дол, Осеновлаг. Района е изцяло планински т.е. пътя минава сгушен и заобиколен изцяло от хълмове и могили. Нямам карта на виваком, само на отделни места проверявах с чужд телефон. Имам теленор и а1 в huawei p20. Отново смятам, че мрежата на Теленор е по-добра. Почти изцяло седи на 4G, до последно преди да изгуби сигнал. Докато при а1 много често минава на H+ и после към 4G. Теленор също агрегира на учудващи места 4Г, което е супер. И отново идва момента, в който нямат някъде си клетка, докато а1 и евентуално виваком имат. Затова смятам, че разликата между теленор и виваком в покритието е по-малка спряно А1. Явно а1 имат от едно време на разни места клетка, където кози крак стъпва само и това спомага за покритие на места, където другите нямат. Манастир 7те престола е такова място. Теленор няма обхват или е на ръба някакво 2г, също и виваком едва 2г закрепя, тук там 4г, а1 имаше стабилен H+, но отново на места не върви трафик.
Клетка до Осеновлаг, което е супер забутано имат само вива и а1. 4G 900mhz 10 mbit.
Като цяло приятно изненадан от а1, заради покритие на супер забити места, но не и за основна карта поради липса на volte и често сменящи се режими при пътуване. Huawei p20 ги сменя почти мигновено, но не всеки апарат е така и не рядко остава на 3G, трябва airplane mode да се превключи и се закача пак към 4г.

Не мога да кача толкова снимки ето линк към папка в onedrive
https://1drv.ms/u/s!AnYwqzZjT-V8kFoAtkl ... O?e=YZUvg3
Именно, както писах по-нагоре, и според самите им карти е същото. На Теленор 4Г-то е по-добро заради ползването на 900Мхз, а и заради зададения приоритет, както и ти отбеляза. Обаче загуби ли се 4Г, малко вероятно да имаш и 3Г (Забелязал съм го дава без да имам тяхна карта, със сканиране на мрежи. И не е само из чукарите така, като гледам картата. Сега вече имам и тяхна карта, и другото лято ще придобия още по-точна представа, ако не съм я спрял дотогава; но не виждам какво може да ме изненада). Докато при А1 нещата са по-балансирани и може да се разчита на 3Г на доста по-забутани места.

Освен това не съм убеден доколко е удачно да стои на 4Г дори на 1 чертичка обхват, вместо да преминава на 3Г. Поне при А1 съм засичал, че в града, където 4Г-то е на 1-2 чертички (Давам му за теста LTE only, защото няма шанс да не е прехвърлило на 3Г иначе), скоростите и стабилността на връзката често са по-зле, отколкото при пълен обхват на 3Г. А и батерията доста по-бързо заминава, разбира се.

STE1
Регистриран: 14 окт 2006, 20:35

Мнение от STE1 » 19 окт 2019, 20:13

Именно, както писах по-нагоре, и според самите им карти е същото. На Теленор 4Г-то е по-добро заради ползването на 900Мхз, а и заради зададения приоритет, както и ти отбеляза. Обаче загуби ли се 4Г, малко вероятно да имаш и 3Г (Забелязал съм го дава без да имам тяхна карта, със сканиране на мрежи. И не е само из чукарите така, като гледам картата. Сега вече имам и тяхна карта, и другото лято ще придобия още по-точна представа, ако не съм я спрял дотогава; но не виждам какво може да ме изненада). Докато при А1 нещата са по-балансирани и може да се разчита на 3Г на доста по-забутани места.
Имам Теленор и на доста места има дупки в 4G , на пътя между Пловдив и Пазарджик на няколко места прекъсва 4G но не минава на 3G.Преди имах Виваком когато имаха само 3G и мрежата им беше много добра , след пускането на 4G развалиха нещата.
Samsung Galaxy S9 Plus

Отговори