Състояние на мрежите плюсове и минуси

mishobehar
Регистриран: 30 апр 2007, 15:06

Re: Състояние на мрежите плюсове и минуси

Мнение от mishobehar » 04 окт 2019, 11:04

Telefon2003 написа:
04 окт 2019, 08:43
Нещо интересно
http://bgrabotodatel.com/company/77 Започва сливане на мобилните мрежите на Теленор и Виваком. Половината поддръжка след това ще бъде съкратена.
Ако е вярно ще останат две мрежи а1 и общата на Вива и Теленор :D

Келнера има споделена мрежа в Чехия от 2011 https://www.capital.bg/biznes/kompanii/ ... _pazara_v/
Някой "вътрешен" знае ли нещо по въпроса?

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 04 окт 2019, 11:19

Някакъв анонимник написал нещо, несериозно е да се взима под внимание, и аз мога да напиша, че А1, Вива и Теленор се сливат...предвид картелните споразумения, това даже ще е по-близо до истината.

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Мнение от Apple_fan » 04 окт 2019, 11:46

Ако сравните брошурите на А1 и Виваком ще си помислите, че става дума за една и съща компания. Едни и същи цени, едни и същи планове, едни и същи мениджъри..

Потребителски аватар
chilko
Регистриран: 12 авг 2004, 21:10

Мнение от chilko » 04 окт 2019, 11:57

Apple_fan написа:
04 окт 2019, 11:46
Едни и същи цени, едни и същи планове, едни и същи мениджъри..
В тоя бранш кадрите не са много и постоянно става преливане между компаниите.

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Мнение от Apple_fan » 04 окт 2019, 15:21

Здравейте,
Имам въпрос относно мобилните мрежи
според този сайт http://planinar.org/%D0%BE%D0%B1%D1%85% ... %82%D0%B0/ има напълно различни начини в изграждане на мрежите на А1, Теленор и Виваком и по-конкретни мрежду това на първите и другите два.
Какво е особеното?
Вземаме например Велико Търново:
А1 имат 18 базови станции
Теленор и Виваком по 8
т.е А1 имат двойно повече.
На много други места забелязвам, че А1 имат двойно повече базови станции от другите два телекома, но оттук идват въпросите:
Кой има повече покритие?
Това да имаш по-малко клетки с цел оптимизиране на разходите ли е или просто А1(мтел) са от повече време на пазара и затова имат повече?
Моля някои по-разбиращ да отоговори.
Благодаря

defierofodds

Мнение от defierofodds » 04 окт 2019, 15:43

Ами определено покритието на А1 си е най-добро (Да, 4Г-то им е зле, но пък 3Г-то е най-добро). Теленор и Вива и според собствените им карти си личи, че имат много сериозни дупки, не знам как толкова лекомислено ги хвалят. И не е като да не са верни картите (Е, поне откъм информация къде има клетки/няма клетки, за което може да се съди по червеното петна - извън градовете си личи доста добре). А че лъжат за силата на сигнала в градовете е ясно). Аз сам съм се убедил, че е така, и то без да обикалям кой знае колко - дори покрай София, на километри от града. Има места, където телефонът намира обхват дори на Булсат, докато на Теленор, примерно, и 3Г не намира (Имам чувството, че не само са им малко клетките, но и като обхват всяка клетка е по-слаба в сравнение с тези на другите 2 опеаратора, особено тези на Вива. Вива ако имаха колкото А1 клетки, щяха да са много пред другите два оператора откъм покритие.

mjoy383
Регистриран: 19 ное 2018, 22:29

Мнение от mjoy383 » 04 окт 2019, 16:13

Определено съм съгласен с колегата за мрежата на А1. Определено е с най-добро покритие в страната - без значение от режима на работа! И е истина, че в 3г. А1 е с най-добро ниво на скорост в мрежата..Теленор и Виваком са на едно ниво в 3 г мрежа ( даже Вивата са е заебали). Най-висока скорост има при Виваком следвана от А1 и последна по скорост е Теленор ( зависи в кои райони по крайбрежието Теленор е номер 1) За качество на разговорите Теленор са номер 1 - най-малка латетност при свързване, най-добро VOLTE и изключително качество при провеждане на разговорите. А1 е следващия по ниво.Вивата само в VOLTE ок иначе е като руска радиостанция. Наистина не знам кой е най-добър. всеки си е с предимства и недостатъци, но за нет бих си взел А1. Минавам в 3г и навсякъде имам мрежа....По автомагистрала Тракия, А1 е с най-добро 4г покритие....нямат VOLTE ИЛИ VOWIFI, но пък ще имат есим:)

Maxthon
Регистриран: 23 юни 2006, 00:14

Мнение от Maxthon » 04 окт 2019, 16:22

defierofodds написа:
04 окт 2019, 15:43
Ами определено покритието на А1 си е най-добро (Да, 4Г-то им е зле, но пък 3Г-то е най-добро). Теленор и Вива и според собствените им карти си личи, че имат много сериозни дупки, не знам как толкова лекомислено ги хвалят. И не е като да не са верни картите (Е, поне откъм информация къде има клетки/няма клетки, за което може да се съди по червеното петна - извън градовете си личи доста добре). А че лъжат за силата на сигнала в градовете е ясно). Аз сам съм се убедил, че е така, и то без да обикалям кой знае колко - дори покрай София, на километри от града. Има места, където телефонът намира обхват дори на Булсат, докато на Теленор, примерно, и 3Г не намира (Имам чувството, че не само са им малко клетките, но и като обхват всяка клетка е по-слаба в сравнение с тези на другите 2 опеаратора, особено тези на Вива. Вива ако имаха колкото А1 клетки, щяха да са много пред другите два оператора откъм покритие.
Да Теленор и Виваком се хвалят с какво - модерни (до колкото може) 4g мрежи и нови телхнологии - volte, vowifi, EVS кодек при виваком, mimo 4x4 lte. И докато предните две години двата оператора инвестираха главно в 4г мрежите си като най-последно и модерно поколение, Мтел и след това А1 (че ако ги питаш тях се смятат за нов оператор нямащ нищо общо със стария) имаха проект с Нокия за обновяване на 3г мрежата си. Тотално забравили в коя година се намираме и какво са обещавали при пускането на 4g мрежата си, а именно volte и mimo 4x4. И затова и в момента нямат голямо населено място, където да са оставили само 5mhz на 2100 за 3g. Силата на сигнала в градовете поне при виваком е доста точна. От всички големи градове останаха София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе без lte900. Дори в Хасково 900 беше на 3mhz лента, сега е на 5.
mjoy383 написа:
04 окт 2019, 16:13
Определено съм съгласен с колегата за мрежата на А1. Определено е с най-добро покритие в страната - без значение от режима на работа! И е истина, че в 3г. А1 е с най-добро ниво на скорост в мрежата..Теленор и Виваком са на едно ниво в 3 г мрежа ( даже Вивата са е заебали). Най-висока скорост има при Виваком следвана от А1 и последна по скорост е Теленор ( зависи в кои райони по крайбрежието Теленор е номер 1) За качество на разговорите Теленор са номер 1 - най-малка латетност при свързване, най-добро VOLTE и изключително качество при провеждане на разговорите. А1 е следващия по ниво.Вивата само в VOLTE ок иначе е като руска радиостанция. Наистина не знам кой е най-добър. всеки си е с предимства и недостатъци, но за нет бих си взел А1. Минавам в 3г и навсякъде имам мрежа....По автомагистрала Тракия, А1 е с най-добро 4г покритие....нямат VOLTE ИЛИ VOWIFI, но пък ще имат есим:)
Нормално да е 3г мрежата най-бързата все още е 2х5mhz DC-HSDPA на 2100 именно поради липсата на 4г войс услуги. В зони с 2600mhz Виваком ще дръпнат много със постижимите скорости с използването на mimo4x4 на 1 или повече честоти според възможностите на крайното устройство. Проблема при не-волте устройства при виваком е в дропването до 2г по време на разговор и разговора наистина не е чак толкова качествен. С 3г телефони има hd voice Amr_wb, а за волте има и EVS кодек където качеството на разговора просто минава на друго ниво.
Последна промяна от Maxthon на 04 окт 2019, 16:34, променено общо 1 път.

defierofodds

Мнение от defierofodds » 04 окт 2019, 16:31

Maxthon написа:
04 окт 2019, 16:22
defierofodds написа:
04 окт 2019, 15:43
Да Теленор и Виваком се хвалят с какво - модерни (до колкото може) 4g мрежи и нови телхнологии - volte, vowifi, EVS кодек при виваком, mimo 4x4 lte. И докато предните две години двата оператора инвестираха главно в 4г мрежите си като най-последно и модерно поколение, Мтел и след това А1 (че ако ги питаш тях се смятат за нов оператор нямащ нищо общо със стария) имаха проект с Нокия за обновяване на 3г мрежата си. Тотално забравили в коя година се намираме и какво са обещавали при пускането на 4g мрежата си, а именно volte и mimo 4x4. И затова и в момента нямат голямо населено място, където да са оставили само 5mhz на 2100 за 3g. Силата на сигнала в градовете поне при виваком е доста точна. От всички големи градове останаха София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе без lte900. Дори в Хасково 900 беше на 3mhz лента, сега е на 5.
Да, в града Вива е бетон, докато при А1 4Г-то е с нестабилен обхват. Обаче цялостно именно при А1 можеш да разчиташ да имаш интернет и разговори на най-затънтени места. Теленор и Вива инвестират в 4Г, но само в подобрение и подмяна на вече съществуващи клетки. Не съм видял да се появи ново място с покритие на картите им от много време, а не е като да няма нужда.

При А1 също не съм видял да има нови базови станции според картата им, но там просто им по-малко нужда, докато Вива и Теленор...Ами отвори картите, дори веднага след околовръстното имат места, където практически липсва 4Г, а и 3Г (Отделно, че ако не се лъжа, 3Г-то при тях е максимално орязано откъм честоти, та и да имаш горе-долу сигнал, пак не е ясно ще ти свърши ли работа). Нали се сещаш, че при това положение "новите технологии" хич няма да те стоплят (Да не говорим, че и това VoLTE си е една голяма пародия засега, поне при Вивата, с тази избирателна и крайно ограничена поддръжка на апарати). То номерът не е само да имаш качествена докато си в центъра.

defierofodds

Мнение от defierofodds » 04 окт 2019, 16:38

Maxthon написа:
04 окт 2019, 16:22
Нормално да е 3г мрежата най-бързата все още е 2х5mhz DC-HSDPA на 2100 именно поради липсата на 4г войс услуги. В зони с 2600mhz Виваком ще дръпнат много със постижимите скорости с използването на mimo4x4 на 1 или повече честоти според възможностите на крайното устройство. Проблема при не-волте устройства при виваком е в дропването до 2г по време на разговор и разговора наистина не е чак толкова качествен. С 3г телефони има hd voice Amr_wb, а за волте има и EVS кодек където качеството на разговора просто минава на друго ниво.
Да, точно. Просто на този етап за по-отдалечените райони 3Г-то си остава по-удачен и балансиран вариант от 4Г-то, и според мен е правилна политика да се набляга на него. Имаш си добър обхват, имаш си добро качество на разговорите, имаш и ползваем интернет.
Отделно, че и батерията все пак се точи осезаемо повече на 4Г. Особено извънградско това е от още по-съществена важност.

Отговори