Валидност на гаранция?

ilkobs
Регистриран: 16 мар 2006, 00:59

Валидност на гаранция?

Мнение от ilkobs » 30 дек 2019, 13:13

Здравейте. Имам следния казус. Купих телефон от онлайн магазина на Теленор, който сега продавам. Гаранционен е и ще дам и гаранционната карта. Проблема е, че на нея има лични данни като ЕГН и адрес. Дали ако ги залича, гаранцията ще е валидна или да дам на купувача копие със заличени данни, като ако се наложи ремонт мога да дам и оригинала? Звънях да питам оператор и една мила девойка каза, че щом има мои данни, гаранцията мога да я ползвам само аз и друг няма как да я ползва ако се наложи. Досега не съм продавал така телефон и не знам дали е вярно. Някой запознат ако може да даде мнение по въпроса. Благодаря.

gog88
Регистриран: 27 яну 2006, 08:24

Re: Валидност на гаранция?

Мнение от gog88 » 30 дек 2019, 13:30

В магазин на Теленор ми казаха, че гаранцията на устройството важи и когато бъде представена гаранционна карта, която е записана на друго физическо лице. Дано не ми се налага да проверявам в действителност дали е така :D . Не съм питал за вариант със заличени данни на собственика, както сте го описали Вие. Не знам какво Ви притеснява, че новият собственик ще Ви има ЕГН-то. Изтекоха толкова данни от системата на НАП, Вие се страхувате за едно ЕГН.
Apple iPhone 11 pro max
Apple iPhone XS max
Apple Watch Series 4 44mm
Apple AirPods Pro
Samsung Galaxy Tab S4 SM-T835-10.5",LTE, Black

ilkobs

Мнение от ilkobs » 30 дек 2019, 14:07

Благодаря за отговора. Наистина ЕГНтата на цяла България лъснаха ама все пак давам попълнен документ в ръцете на непознат. А и отговора от 123, че не важала гаранцията към друг човек ме озадачи.

iWolff
Регистриран: 13 юли 2006, 19:51

Мнение от iWolff » 30 дек 2019, 15:33

Що се отанся за това, че гаранцията важала само ако лично го занесеш, това са пълни глупости, не ги слушай глупаците от кол центъра, които са абсолютно некомпетентни по повечето въпроси. Лично съм носил телефони по гаранция, които не са на мое име и проблеми не съм имал никога. А за зачеркването на данните ти от гаранционната карта обаче мисля, че ще я направи невалидна, така че по-добре не го прави. То надали и купувача ще се съгласи да му дадеш такъв документ. Аз само за последните 2-3 години съм продал около 7-8 телефона, повечето са били на мое име, други на името на близки и си давам гаранцията с всичките данни, просто си е в реда на нещата да го дадеш така, както си го взел ако искаш да му вземеш добри пари. Ако толкова се притесняваш, даваш го без гаранция, но моментално цената му пада с едни 20%.
iPhone 11 + AirPods 2

palamud13
Регистриран: 15 сеп 2019, 17:34

Мнение от palamud13 » 30 дек 2019, 16:28

ilkobs написа:
30 дек 2019, 13:13
Здравейте. Имам следния казус. Купих телефон от онлайн магазина на Теленор, който сега продавам. Гаранционен е и ще дам и гаранционната карта. Проблема е, че на нея има лични данни като ЕГН и адрес. Дали ако ги залича, гаранцията ще е валидна или да дам на купувача копие със заличени данни, като ако се наложи ремонт мога да дам и оригинала? Звънях да питам оператор и една мила девойка каза, че щом има мои данни, гаранцията мога да я ползвам само аз и друг няма как да я ползва ако се наложи. Досега не съм продавал така телефон и не знам дали е вярно. Някой запознат ако може да даде мнение по въпроса. Благодаря.
Само един съвет от мен, ако можеш не минавай през куриер, защото после НАП ще те дърпат да плащаш данък печалба, понеже цървулите от спийди, еконт и т.н им подават инфо. Миналата година бях продал едни телефони и от НАП ми звъняха няколко пъти и писма ми пращаха....

STE1
Регистриран: 14 окт 2006, 20:35

Мнение от STE1 » 30 дек 2019, 18:27

Само един съвет от мен, ако можеш не минавай през куриер, защото после НАП ще те дърпат да плащаш данък печалба, понеже цървулите от спийди, еконт и т.н им подават инфо. Миналата година бях продал едни телефони и от НАП ми звъняха няколко пъти и писма ми пращаха....
Ако ви се съберат 10 хил лв. за НАП това вече е търговска дейност , за 1000 лв няма кой да ви търси.
Samsung Galaxy S10 Plus

ilkobs

Мнение от ilkobs » 30 дек 2019, 22:25

Благодаря за съветите. Пратих го както си е с наличните документи. А за куриерите съм наясно, понеже постоянно ми се налага да работя служебно с тях. До 10000лв годишно не те закачат, освен ако НАП не огладнеят внезапно.

palamud13
Регистриран: 15 сеп 2019, 17:34

Мнение от palamud13 » 31 дек 2019, 10:42

ilkobs написа:
30 дек 2019, 22:25
Благодаря за съветите. Пратих го както си е с наличните документи. А за куриерите съм наясно, понеже постоянно ми се налага да работя служебно с тях. До 10000лв годишно не те закачат, освен ако НАП не огладнеят внезапно.
Говорите неща който не са така, бях продал телефони за около 5000 лв и ми търсеха 500 лв. И за 1000 да е Си искат рекета...

iWolff
Регистриран: 13 юли 2006, 19:51

Мнение от iWolff » 31 дек 2019, 11:23

Аз както казах съм продал много телефони, предимно през куриер и никой никога не ме е търсил за нищо. Ако ги пращаш през фирма например вече може да е друго, но на физическо лице не съм чувал някой да е бил търсен.
iPhone 11 + AirPods 2

STE1
Регистриран: 14 окт 2006, 20:35

Мнение от STE1 » 31 дек 2019, 18:24

Ако развиваш търговска дейност няма как като се събере по голяма сума да не те потърсят от НАП , но ако си продал старите си телефони и техника за 2-3 хил. лв няма кой да те търси.Системата им има определени критерии свързани с куриерите .Друг въпрос е че имам съмнения дали куриерите подават 100% всичко към НАП.
Samsung Galaxy S10 Plus

Отговори