Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

sladyrko
Мнения: 2036
Регистриран: 01 апр 2009, 18:02

Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от sladyrko » 07 окт 2016, 16:04

Много хора ми писаха да направя сравнение между тея 2 ОС-та. Някой от любопитство, други, защото мислят да сменят ОС, но ги е страх дали ще свикнат с другата.
Ето и моето преживяване след 3 седмици ползване на Андроид след 2 години с iOS.
Лично аз мислех, че ще е доста по-сложно да свикна с тая ОС. Имах доста негативно мнение от предишен експириънс. Но за мое щастие, може да се каже, че доста съм подценявал ОС-то. Или по-точно, че се е развила супер много от последния телефон който ползвах с Андроид (Note 3 - KitKat).
Искам да кажа, че лаг няма. Поне на моя телефон (Huawei P9). Направо лети, от отваряне на приложения, до мултитаскинг, няма грам лаг. Нямам и загряване. Тук няма никаква разлика с iOS, като масло върви. Дори с iOS имах понякога повече проблеми, лек лаг, по-бавно отваряне на приложения, понякога крашове на приложения (много рядко, но ги имаше.) Като цяло последните години iOS не е това, което беше до iOS 7. Дани е голям проблем? Не, но все пак беше леко занижен контрола над ъпдейтите и изчистването на бъгове преди релийз. Скина на моя телефон е близък до този на iOS и за мен преминаването стана още по-лесно. Най-голямото предимство е, че не трябва да ползвам Айтюнс вече. Всеки който ползва устройство от Apple знае, колко досадно може да е това. Особенно ако искаш да ползваш Линукс на ПЦ-то си. Другото много по-голямо удобство е Google Play Store, че е във формата на уеб сайт. Влизаш, натискаш Инстал и автоматично се инсталира на устройството ти. Докато при iOS трябва да синхронизираш устройството, за да качи приложение на телефона, и ти излиза много по-лесно да го инсталираш направо на телефона. Ако прочетеш някъде за ново приложение и имаш линк за Айтюнс или Гугъл плей, си спестяваш вдигането на телефона, търсене и т.н. Уеб версията е просто удобна и начина по-който работи е много по-добре замислен. Да избираш други приложения по подразбиране е голям плюс, въпреки, че с iOS просто с времето свикваш и без това удобство. Прехвърлянето на медия от ПЦ на телефона също е много по-лесно, пак голям плюс. Начина по пойто приложенията изглеждаха преди време между двете ОС-та беше доста различен, качеството на iOS приложенията беше много по-добро. Сега не е така, те са почни на 99% еднакви. Това което не харесвам, че още по някаква извратена причина, бара с табовете в самото приложение е в горната част на екрана, докато при iOS са долу и честно казано при iOS е много по-лесно да минаваш от един таб на друг. Но като цяло качестовото е същото, с малки изключения - Snapchat. По някаква причина, по вина на Снапчат видео записа на всички Андроид телефони е леко не на ниво като при iOS устройствата. Просто поддръжката нещо куца. Понякога и с Инстаграм е така. Но както казах, това не е вина на Андроид. Дано в близко бъдеще обърнат внимание колкото към iOS. Това което не ми харесва е, че още девелъпърите предпочитат iOS и обръщат повече внимание на тях и пускат почти винаги първо там приложения или разни екстри в приложения. Дано и това с времето се промени. Дали е проблем? НЕ! Забавянето по пронцип е минимално. Но все пак беше хубаво да получам всичко първи. Друго което не харесвам, НАИСТИНА НЕ ХАРЕСВАМ - емоджитата на Андроид, тея роботи, грозни до незнайност! На повечето емоджита не можеш да схванеш смисъла. Тея на iOS клавиатурата са къде, къде по-добре изглеждащи. Това е повече по личен вкус. Ако ползвате Самсунг сте късметлии, поне емоджитата са като на iOS в стоковата им клавиатура. И би ми се искало, да беше и на моя телефон тя. И самата ОС ги разпознава като хората. При повечето телефони са грозните роботчета. Дано след време ги зарежат и сменят на iOS което е на път според мен. Друго нещо което ми липсва е Siri, не мога да повярвам, че го пиша, понеже Сири е мизерия съпоставено с Google search, но с едно задържане на копчето, нямаше нужда дори да вдигам/отключвам телефона за да сложа аларма или римайндър (напомняне), а сега трябва да го правя... Гласовото разпознаване на гугъл сърча не работи на заключен екран (поне на моето устройство). И в такива случаи е неудобство. Друго което не харесвам е Stand By на Андроид. Може и да зависи от телефоните, но при мен, за 9 часа горе долу вечер като го оставя до времето в което се събудя батерията пада с 6-8% заради гугъл сървисес и още разни глупости. С iPhone оставях го на 100% и на толкова го намирах сутрин. Тоя Доуз мод явно е пълен та**к. Както казах, това зависи и от телефоните, но стен бай времето никога не е било на нивото на iOS. Дали е голям проблем, не, но е хубаво ако намерят начин наистина да ограничат тея Сървисес от гугъл! Забравих да спомена за Темите, моя телефон има вграден Theme магазин и с лекота си променям изгледа. Голям плюс, при iOS с времето наистина ти писна да гледаш един и същ екран. Най-много тапет да смениш, но и то не помага. Уиджетите също са удобни, въпреки, че аз само за времето и часа ползвам (стоковия сетъп). iOS също има удижети, просто са по различен начин, но се свиква с тях. Дали са толкова функционални, колкото Андроид? Не точно, но това зависи и от самите приложения. Едно нещо което ми липсва, но не е задължително е iMessage! Въпреки, че ползвам 99.999999% от времето FB messenger, iMessege е много удобно, ако имаш познати/гадже с iOS устройство. Друго нещо което е в голям плюс при Андроид: Позволяват на програми като Коди и uTorrent да бъдат качени в магазина за приложения, докато при Apple е точно обратното. И да ги инсталираш си е голямо главоболие, а понякога и невъзможно. Не е кой знае какво, но ако пътуваш и много исакш да гледаш някой пропуснат епизод на сериал, можеш да си го свалиш, да си изтеглиш субтитри и да си го гледаш. При iOS и да свалиш, заредиш субтитри е гимнастика. И за по-нормални потребители които не разбират много от ОС-та и трикчета, дори това е трудно начинание. Като цяло iOS ти налага много ограничения, наистина повече от колкото може да ни се иска, но се свиква. Почнеш ли да ползваш тази ОС няма да имаш проблем. Андроид наистина е много по-гъвкава, което може да е хем за добро, хем за лошо, понеже я прави по тежка ОС. Дали бих се върнал да ползвам ОС още сега, след като ползвах Андроид и знам колко добре работи? Абсолютно! Но както казах, липсата на промяна в малки неща, с времето става супер скучно. Затова тая промяна е добра и на всеки бих препоръчал да опита другата ОС, ей така за разнообразние. За тези преминаващи от Андроид на iOS, промяната ще е по-трудна. И честно казано, единствената причина за такова преминаване, за мен са Ъпдейтите и бързата реакция на ъпдейти и поправяне на бъгове в iOS. Друга причина не виждам да се върна там. Всъщност не е само тая, зависи и какъв телефон ще изкара Apple следващата година, живот и здраве. Засега и в телефоните са леко назад, от останалите - дизайн, камера - пак това е по лично предпочитание. Но ако изкарат телефон който да ме грабне, бих се върнал там + бързите ъпдейти и дългата поддръжка винаги ще са ми по-важни от къстомизацията. Затова дано и Андроид производителите да станат по-добри в поддръжката и поне 3 следващи големи ОС ъпдейта да обещават.
Това е за сега. Предполагам, ще има съгласни, но и такива които не са съгласни с мен. Това е МОЕТО мнение, според моето ползване. Тези които не са ползвали и двете ОС-та да не пишат, просто да правят интрига iOS - Android.
Всяка ОС си има предимства. При Андроид са повече, но най-важното предимство е при iOS - ъпдейтите.
Преди да сменяте помислете добре. Все пак телефона поне една година ще го ползвате, а повечето - по-дълго време. :)
Бъдете добри едни към други! Да обиждаш някого заради предпочитанията му е много ниско! Намасте!

Потребителски аватар
centur
Мнения: 5793
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от centur » 07 окт 2016, 20:33

[Quote]sladyrko:
За тези преминаващи от Андроид на iOS, промяната ще е по-трудна.[/Quote]

За мен не беше никак трудна. Знам за ограниченията, но точно това ми харесва, че всичко работи идеално гладко/плавно, получава си редовно ъпдейтите.
Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм

asenna5
Мнения: 4648
Регистриран: 22 мар 2006, 19:03

Re: Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от asenna5 » 07 окт 2016, 21:23

При мен не се случват така нещата, определено ми е сложно да свикна с определени ограничения, тъй като ползвам смартфона с Андроид на практика като PC с малки изключения. Вероятно би ми било по-лесно, ако се бях потопил по-добре в епълската екосистема, но за съжаление съм масивен потребител на PC и Андроид открай време и системата им ми е бая нелогична в доста отношения. За мен iPhone е много повече "фоун", отколкото "смарт".

Потребителски аватар
centur
Мнения: 5793
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Re: Re: Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от centur » 07 окт 2016, 22:14

Поне 80 - 90% от нещата, които правех с Android сега ги правя с iPhone, но разликата с качествата на приложенията им е голяма (имам предвид тези за iOS, че работят много по-добре), докато за Android са доста неизпипани или не работят толкова добре.
И аз също съм PC потребител (и бивш Android потребител), но точно това, което искам е да не се занимавам с нищо друго като си настроя телефона един път да работи всичко както трябва и точно iOS няма аналог до момента. Android има доста хляб да яде, докато стигне iOS в това отношение.
Така да се каже се наситих на Android (за почти 6 години) като минах от Froyо до Nougat и ми омръзна да се занимавам, защото все нещо не е както трябва или ако оправят едно развалят друго (едно от тях беше ограничението на KitKat да записва на външната карта памет, а после в Lollipop го върнаха като функция да "разрешаваш" на трети приложения да имат достъп).
Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм

Holon
Мнения: 1462
Регистриран: 06 юли 2013, 19:43

Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от Holon » 07 окт 2016, 22:39

Huawei са качествена марка, може би затова ти е приятно с телефончето, аз с С7 едж доста мъки видях и го продадах, не бях въобще доволен.

Върнах се към Айфона и всичко си дойде на мястото.

Потребителски аватар
board
Мнения: 6803
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от board » 08 окт 2016, 03:43

sladyrko готино сравнение с интерес го изчетох(yes)

holon в духа на темата, ще разкажеш ли по-подробно какви проблеми си имал със S7?

Holon
Мнения: 1462
Регистриран: 06 юли 2013, 19:43

Re: Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от Holon » 08 окт 2016, 08:04

Не мисля да разказвам каквото и да било, със здраве.

Потребителски аватар
board
Мнения: 6803
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Re: Re: Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от board » 08 окт 2016, 13:09

Типичното за теб, говорене без аргументация.

Holon
Мнения: 1462
Регистриран: 06 юли 2013, 19:43

Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от Holon » 08 окт 2016, 14:04

Не сме на разпит мой човек.
Аргументации вкъщи.

СтенлиРойс
Мнения: 312
Регистриран: 30 яну 2016, 11:58

Re: Re: Преминаване от iOS на Android - Мнение след няколко седмици ползване.

Мнение от СтенлиРойс » 08 окт 2016, 14:49

[Quote]holon в духа на темата, ще разкажеш ли по-подробно какви проблеми си имал със S7?[/Quote]

Какво му се връзвате на този клоун @Holon.
Никакви телефони няма. Нито Самсунг, нито айфон. Купува си някакви китайски пръчки - реплика на репликите.

80% от хората купуващи флагмани в повечето случаи ги ползват за обикновени неща : раговори, фейсбук, интернет и снимки. Купуват ги повече за да са с актуален модел смартфон, отколкото за сериозни неща.

Отговори