Състояние на мрежите плюсове и минуси

Потребителски аватар
Ванката
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Re: Състояние на мрежите плюсове и минуси

Мнение от Ванката » 25 окт 2019, 10:45

angelstamb написа:
25 окт 2019, 10:25
Добре, как при Теленор е въведено VoLte и работи чудесно, а при А1, които също имат техническа възможност не го пускат. Според мен всичко е въпрос на желание. Възможности има.
За пример: А1 Австрия са пуснали VoLte, значи и в БГ следва да могат.
Може би, защото 4G-то им още не е на добро ниво, като при другите два?!
Samsung Galaxy S10+ PRISM SILVER 128GB
Samsung Galaxy S9+ CORAL BLUE 64GB
GARMIN vivoactive 3

Dubspace
Регистриран: 28 мар 2014, 19:21

Мнение от Dubspace » 25 окт 2019, 11:08

Ванката написа:
25 окт 2019, 10:45
angelstamb написа:
Добре, как при Теленор е въведено VoLte и работи чудесно, а при А1, които също имат техническа възможност не го пускат. Според мен всичко е въпрос на желание. Възможности има.
Може би, защото 4G-то им още не е на добро ниво, като при другите два?!
При мен пък Теленор и А1 имат хубавото покритие, Теленор работят добре, докато Виваком не могат да докарат покритие, базирано на 1800, 2100 и 2600 MHz
Xiaomi Mi9T 128 GB Glacier Blue - MIUI 11.0.4.QFJMIXM (Android 10)
Sony WI-C200 Wireless Earbuds

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Мнение от Apple_fan » 25 окт 2019, 11:24

angelstamb написа:
Въпросът е чисто технически, а не до желание.
А1 имат много 2Г абонати(най-много от трите оператора) и за да пуснат VOLTE, трябва да избутат 2Г абонатите на 3Г и така да се пусне 4Г на 900 Мхц. Затова Виваком е в най-благоприятно положение, защото имат по-малко абонати и технически няма никакъв проблем да пуснат 4Г на тази честота. За Теленор също.
Според мен за А1 най-много ще спечели при освобождаването на 800 мхц спектъра, което пък не се знае кога ще стане.

mjoy383
Регистриран: 19 ное 2018, 22:29

Мнение от mjoy383 » 25 окт 2019, 14:12

А1 не знам за ВОЛТЕ, но определено още ги чакам с е-сим, като гледам ще си останат само с пожеланията:) Между другото пробвах на А1 със самсунг с9 и друг самсунг - много качествен е разговора, релано е същия като при волте

Maxthon
Регистриран: 23 юни 2006, 00:14

Мнение от Maxthon » 25 окт 2019, 14:18

mjoy383 написа:
25 окт 2019, 14:12
А1 не знам за ВОЛТЕ, но определено още ги чакам с е-сим, като гледам ще си останат само с пожеланията:) Между другото пробвах на А1 със самсунг с9 и друг самсунг - много качествен е разговора, релано е същия като при волте
Разлика между двата вида разговор в качеството е нормално да не се усети. Кодека е един и същ, bandwidth на звука също като разликата е единствено в битрейта -12.65kbps при hd call срещу 23.85kbps на Volte. Голямата разлика идва при използване на HD+ кодеци EVS, AMR_WB+ и подобни и в обратна посока ако се ползват narrowband кодеци. А да продължаваш да използваш стари технологии вместо да прехврлиш честотния ресурс към новите си е направо гавра с абонатите ти на фона на конкурентите ти, които отдавна минаха на съвременни технологии за комуникация.

mjoy383

Мнение от mjoy383 » 25 окт 2019, 14:38

Да, така е! Те и е-сим уж трябваше да сервират този месец, но уви! Лошото е че олигополът им продължава да е във вихара си и ние им плащаме прищявките.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 14 ное 2019, 05:56

Забелязвам странен феномен: Докато в големите градове или поне в София сигналът на А1 лесно отслабва в сгради и паркове, а при Теленор е много по-стабилен, то извънградско е точно обратното и то при положение, че Теленор ползва и 900mhz на 4Г (Говорим за местата, където има клетки и на 2-та оператора, отделно на Теленор има повече места без техни клетки). От доста време при сканиране на мрежи (Още преди да взема и тяхна карта) бях забелязал покрай София, че 4Г-то на Теленор първо изчезва (А и 3Г-то) и то на места, където клетките са горе-долу на еднакви места и не се дължи на по-голяма отдалеченост.

Вчера пътувах между София и Перник и забелязах същото нещо. Според картите, и 2-те оператора имат базови станции на едни и същи места: На кръговото в началото на магистралата, на Мало бучино и на Голямо бучино. И даже според картата тези на Теленор би трябвало да покриват по-добре (И явно са наистина на 900mhz). Обаче колкото и пъти да хвърлих бърз поглед към телефона докато е с пуснат екран, където сигналът не беше на макс и при 2-та оператора, на Теленор винаги беше по-слаб. Включително имах и прекъсване (Доста бързо го и спрях, вероятно на няма и половината път, та може би прекъсванията щяха да са няколко до там) на интернет-радиото, което бях пуснал през теленорската карта.

Общо взето си трябват карти и на 2-та оператора, ако човек държи на качествено покритие и в града, и извън него. :)

mjoy383

Мнение от mjoy383 » 14 ное 2019, 11:40

Ходих, до преди няколко дни в едно село до Горна малина и прехвалента ВИВАКОМ се предствиха в режим Е, а А1 бяха в 3г режим. но с 15мгбс скорост. Определено А1 май се очертава оператора с най-добро покритие. Вече скоростите не ме интересуват, а дали има покритие защото и 3г мрежата им е една идея по-добра от Вивата и Теленор.

defierofodds
Регистриран: 11 юли 2019, 07:00

Мнение от defierofodds » 14 ное 2019, 11:54

mjoy383 написа:
14 ное 2019, 11:40
Ходих, до преди няколко дни в едно село до Горна малина и прехвалента ВИВАКОМ се предствиха в режим Е, а А1 бяха в 3г режим. но с 15мгбс скорост. Определено А1 май се очертава оператора с най-добро покритие. Вече скоростите не ме интересуват, а дали има покритие защото и 3г мрежата им е една идея по-добра от Вивата и Теленор.
Ами картите са показателни, Вива от край време си е с най-слабо покритие (В смисъл, цялостно, като брой базови станции. Иначе ясно, че на даден етап са имали по-добро 4Г от друг оператор, а може би и 3Г в самото начало, не помня вече), нищо, че наглостта хич не им пречи да твърдят точно обратното. :)
Преди поне като отношение като тарифи и условия бяха най-гъвкави и най-малко нагли, но от няколко години определено са най-селския и пропаднал оператор.

Дано поне при второто има някаква промяна след продажбата, иначе за мрежата - едва ли. Никой от 3-те оператора май не изгражда нови базови станции извън градовете от много години насам (От идването на Теленор, може би, когато нямаха избор и трябваше да се размърдат да закрепят глобулската мрежа).

Maxthon
Регистриран: 23 юни 2006, 00:14

Мнение от Maxthon » 14 ное 2019, 12:51

defierofodds написа:
14 ное 2019, 11:54
mjoy383 написа:
Ами картите са показателни, Вива от край време си е с най-слабо покритие (В смисъл, цялостно, като брой базови станции. Иначе ясно, че на даден етап са имали по-добро 4Г от друг оператор, а може би и 3Г в самото начало, не помня вече), нищо, че наглостта хич не им пречи да твърдят точно обратното. :)
Преди поне като отношение като тарифи и условия бяха най-гъвкави и най-малко нагли, но от няколко години определено са най-селския и пропаднал оператор.

Дано поне при второто има някаква промяна след продажбата, иначе за мрежата - едва ли. Никой от 3-те оператора май не изгражда нови базови станции извън градовете от много години насам (От идването на Теленор, може би, когато нямаха избор и трябваше да се размърдат да закрепят глобулската мрежа).
От кога най-малкото базови станции остачава най-малко покритие. Нови базови станции поне тук в региона виждам и на Теленор и на Виваком. Глобулската мрежа поне това, което декларираха като 2г/3г покритие беше доста повече от това в момента.
mjoy383 написа:
Ако годината беше 2012/2013 това щеше да си е постижение. Сега да се хвалиш с 3г мрежа си е направо излагация. Напълно нормално е всеки от операторите да има места със силен или слаб сигнал спрямо останалите. А и за момента много не бързат явно да пускат нови базови станции извън населените места понеже се очаква и промяна в законодателството по тази материя с цел по-бързото навлизане на 5г мрежите.
Последна промяна от Maxthon на 14 ное 2019, 13:06, променено общо 1 път.

Отговори