Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

alexandrov1
Регистриран: 29 юни 2012, 20:36

Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от alexandrov1 » 05 юни 2017, 20:44

От сайта на Теленор:

1. Какво се случва с роуминга в Европейския съюз след 15 юни? Отпада, така ли?

Не. Роумингът не „отпада“, a просто ще се таксува по различен начин, така че да бъде по-евтино и удобно за потребителите докато пътуват. Иначе казано, докато пътувате в Зона ЕС, ще можете да ползвате мобилния си телефон и включеното в абонаментния си план като в България, макар и с някои условия.

2. А трябва ли да си преподписвам договора или да си сменям абонаментния план, за да се възползвам от новите условия за роуминг?

Не, не се налага. Промяната на цените се въвежда автоматично от Теленор и не се налага да правите нищо.

3. Това само за нови абонати ли важи и важи ли за предплатени карти?

Важи за всички клиенти, на договор и с предплатена карта.
За да се възползвате от условията за роуминг в зона ЕС е необходимо да имате активирана роуминг услуга и вашият план да позволява използването на роуминг.

4. Ако имам включени национални минути в плана, колко от тях ще мога да ползвам в роуминг?

Всичките. Ако например имате в абонаментния си план неограничен брой минути за разговори с всички национални мрежи, ще можете да се обаждате на всеки номер от мрежа на оператор в Зона ЕС без ограничения. Ако имате ограничен брой минути, също ще можете да ги ползвате, а когато свършат, Теленор ще ви таксува за всяка допълнителна минута разговор съгласно абонаментния ви план в България.

5. Ами ако имам само минути в мрежата на Теленор?

Ако не сте в България, разговорите ви ще се таксуват като разговори към други национални мрежи съгласно абонаментния ви план в България.

6. Как стои въпросът с SMS-ите?

Както с минутите. Ако имате включени национални SMS в плана, можете да ги ползвате без ограничения към всички номера от мрежите в Зона ЕС. Ако нямате включени SMS-и, Теленор ще ви таксува съгласно абонаментния ви план в България.

7. Входящите обаждания и SMS-и по колко ще се таксуват?

По николко. След 15 юни ще са безплатни в ЕС.

8. Ами с мобилния интернет какво се случва?

Това е малко по-сложно. Ако в плана ви има включени национални МВ, ще можете да ги ползвате и докато пътувате в Зона ЕС, но са възможни ограничения. Теленор ще ви предостави определено количество МВ или ще можете да ползвате всички текущо включени МВ за ползване в роуминг без допълнително заплащане. Информация с конкретното количество МВ за ползване в Зона ЕС, ще бъде достъпна за всеки клиент след 15 юни 2017 г. в приложението MyTelenor или на мобилния портал за управление на роуминг lp.telenor.bg

9. Ами ако превиша това количество?

Тогава Теленор ще ви таксува по 1,7 стотинки с ДДС за всеки допълнителен МВ. Освен това Теленор ще ви извести, когато достигнете 80% от МВ за роуминг, както и когато ги изчерпите напълно.

10. Кои страни са в Зона ЕС?

Това са всички страни от Европейския съюз, плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и някои отвъдморски територии на Франция.

11. А ако съм чужбина и се обаждам на номер извън Зона ЕС?

Това е роуминг извън Зона ЕС и се таксува по тарифата на Теленор.

12. Ако съм в България и звъня на номер от мрежа в Зона ЕС, това обаждане роуминг ли е?

Не, това е международно обаждане и ще се таксува като такова по тарифата на Теленор.

13. Ако реша да остана в чужбина повече време ще мога ли да си ползвам българския абонаментен план? Например, за постоянно?

Не. Идеята на новата регулация е да бъде по-евтино и по-удобно докато пътувате. Ако прекарвате повече време в друга страна, отколкото в България, Теленор ще започне да таксува потреблението Ви.

14. Това важи ли ако живея в район на границата със страна от ЕС и телефонът ми често се включва към мрежата на чужд оператор?

Достатъчно е поне един път дневно да се регистрирате в мрежата на Теленор и ще знаем, че не сте постоянно живеещ извън България и ще можете да се възползвате от новата регулация.

15. Всичко това не е ли малко сложно?

И да, и не. Можете да ни попитате за всичко неясно и ще го обясним подробно.

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от tzincbg » 05 юни 2017, 21:13

Чест им прави, че ще важи и за предплатените. В това отношение мтел и виваком са.... (нецензурно).

Потребителски аватар
PoceH_BS
Регистриран: 02 сеп 2014, 08:05

Re: Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от PoceH_BS » 05 юни 2017, 21:36

Много ми е интересно дали си си направил труда да прочетеш за Мтел и Виваком как стоят нещата?! А, да, по-лесно е да пишеш на изуст... Ето ти за Виваком:

От 30.04.2016 г. се въвеждат следните промени при таксуването на услугите в роуминг в страни от Европейския съюз (ЕС) - http://www.vivacom.bg/bg/304
За предплатените Допълнителна такса по услуги с ДДС - http://www.vivacom.bg/bg/files/4879-detajlna-informacija-za-predplateni-tarifi-v-rouming.pdf
Coolpad Cool1 dual / Custom ROM.

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Re: Re: Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от tzincbg » 05 юни 2017, 22:59

Типичен служител на оператор - посочваш на хората само хубавото да четат. Не и уловките.
Айде чети тука:
"Пакет браво" не може да се ползва в роуминг".
https://www.vivacom.bg/bg/residential/ceni-i-uslugi/mobilni-uslugi/predplatena-karta/bravo#tab-pravila-i-uslovija

Същото пише и на браво +- единствените с повечко включено потребление.

P.s. И още не сте ги пуснали в 4g, нали?

Потребителски аватар
PoceH_BS
Регистриран: 02 сеп 2014, 08:05

Re: Re: Re: Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от PoceH_BS » 06 юни 2017, 08:32

Де да бях, ама то когато съдиш за другите по себе си така се получава.

От 20-тина предплатени пакета един не може да се използва в роуминг и се вдига голямата олелия... Смях в залата... :D:D:D
И къде са уловките, като всичко си е написано черно на бяло?!
Нямам идея за 4G-то, предплатени карти не използвам.
Coolpad Cool1 dual / Custom ROM.

hddsoft
Регистриран: 08 мар 2015, 21:28

Re: Re: Re: Re: Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от hddsoft » 06 юни 2017, 10:02

На мен ми трябваше карта за смарт часовника и съм си взел предплатена "Mtel Holiday" вътре има включени 30мин. към други държави и в роуминг + 1500МБ нет. От 30-те минути 4 мин. изхабих с разговор към Франция. То ест - има предплатена карта за международни разговори и ползване в роуминг, ако съм разбрал правилно насоката на дискусията.

jonibg
Регистриран: 11 дек 2014, 02:13

Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от jonibg » 06 юни 2017, 13:55

Не знам дали е за тази тема, но да попитам:
Другия месец ми предстои пътуване из Европа, клиент съм на Мтел с плана неограничени и 8гб нет. Въпроса ми е, ще мога ли да ги ползвам тези неща в страните от ЕС или ще трябва да поръчвам нещо допълнително?

hddsoft
Регистриран: 08 мар 2015, 21:28

Мнение от hddsoft » 06 юни 2017, 14:44

Ще имаш неограничени минути към всеки ЕС номер - 100%! Но за мобилният интернет - не мога да ти гарантирам, колко ще имаш! На 15-ти юни ще се разбере с точност за мегабайтите.

Потребителски аватар
Ванката
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Мнение от Ванката » 06 юни 2017, 15:15

Умножаваш си таксата по 2 но без ДДС, полученият резултат разделяш на 15.06лв.

Пример: ако таксата ти е 20лв без ддс е 16лв, умножена по 2 е 32. Сега разделяш 32 на 15.06 и се получават 2124 мегабайта.
Samsung Galaxy S10+ PRISM SILVER 128GB
Samsung MicroSD 128GB EVO Plus UHS-I (U3)
Samsung Galaxy S9+ CORAL BLUE 64GB
GARMIN vivoactive 3

iWolff
Регистриран: 13 юли 2006, 19:51

Re: Re: Re: Роуминг Теленор от 15.06.2017 Официални Въпроси и Отговори

Мнение от iWolff » 06 юни 2017, 15:17

Говорено е стотици пъти във всички форуми за това. Формулата за пресмятане е дадена от операторте. С две думи за всеки 15 лв. без ДДС от месечната такса имаш приблизително 2GB безплатен трафик в роуминг.
iPhone 11 + AirPods 2

Отговори