Клетките на кой мобилен оператор са най-качествени?

Apple_fan
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Клетките на кой мобилен оператор са най-качествени?

Мнение от Apple_fan » 19 фев 2019, 13:34

Здравейте,

Кой мобилен оператор притежава най-качествените клетки? Имам предвид на кой оператор клетките излъчват силен сигнал и високи скорости възможно най-надалече и навътре в сгради и жилища. Темата ми е породена от факта, че например даден оператор покрива даден квартал с по-малко клетки и базови станции, отколкото друг с повече.

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Re: Клетките на кой мобилен оператор са най-качествени?

Мнение от tzincbg » 19 фев 2019, 14:25

Батерията най-малко пада при теленор. Сигурно са те.

alexandrov1
Регистриран: 29 юни 2012, 20:36

Мнение от alexandrov1 » 19 фев 2019, 21:40

Да, чудесна и изключително важна за всички тема.

При Виваком и Теленор техническото обезпечаване е новозакупено и качествено.

За МТел съм чувал от техни служители, че компромисите в много аспекти са нещо нормално и се монтира и техника втора употреба. Дано след преименуването в а1 да преосмислят техническото си обезпечаване и да успеят вдигнат нивото до няколко години.

Nik21
Регистриран: 25 дек 2018, 09:22

Мнение от Nik21 » 20 фев 2019, 09:19

Не може да се каже еднозначно. В един район клетките на един оператор са силни, в друг на други. При баба ми в Балкана само Виваком имат прилично покритие, на вилата пък само Теленор. Затова имам бисквитки и на трите оператора.

reedsolomon
Регистриран: 19 ное 2018, 22:29

Мнение от reedsolomon » 20 фев 2019, 10:08

Apple_fan написа:
19 фев 2019, 13:34
Здравейте,

Кой мобилен оператор притежава най-качествените клетки? Имам предвид на кой оператор клетките излъчват силен сигнал и високи скорости възможно най-надалече и навътре в сгради и жилища. Темата ми е породена от факта, че например даден оператор покрива даден квартал с по-малко клетки и базови станции, отколкото друг с повече.
Въпросът ти е зададен МНОГО неправилно. Няма "качествени" и "некачествени" клетки - има добре и зле проектирана мрежа, както и различни компромиси на различни места. Това, че имаш силен сигнал, не значи, че ще можеш да го ползваш. Важно е дали и клетката "те чува" добре, а ти повече от 2W няма как да излъчиш и то от антена, която няма никакво усилване.

"Най-надалече" не значи най-добре, а по-скоро, че няма друга близка клетка, затова хващаш сигнал от някоя, която се намира на майната си и едва ли ще ти хареса резултатът от такъв сигнал. Пример: във В.Търново хващам сигнал от Vodafone RO - това не значи, че е особено използваем - просто пряка видимост до някоя базова станция около Дунав и подходящ релеф. Това, колко навътре в сградите влиза сигналът, зависи от честотата - колкото по-ниска, толкова по-добре. За момента няма много капацитет под 1000MHz, затова и скоростите на 900 (и евентуално на 800 в близко бъдеще) не са високи.

И накрая - всеки оператор сам си прави сметката какви разходи може да си позволи (т.е. колко клетки и къде). Най-много клетки имат А1, след тях са Теленор, а най-малко имат Виваком. Това не значи, че мрежата на А1 е "най-качествена", а на Виваком - най-некачествена. По-важният въпрос е: къде са разположени и каква е диаграмата им на излъчване - дали покриват голяма площ със слаб сигнал или по-малка, с по-силен.

Там, където обикалям (и мога да говоря само за тези места), Теленор винаги има около 10dBm повече от Виваком при LTE. Много често Виваком на 900MHz е с по-слаб сигнал от Теленор на 1800.

samoznai
Регистриран: 05 дек 2008, 12:56

Мнение от samoznai » 20 фев 2019, 15:37

Извинявам се, ако прозвуча рязко, ама това е доста малоумно зададен въпрос...

И най-качествените "клетки" не струват пукната пара ако са планирани, монтирани и експлоатирани неправилно. Така че няма никакво значение какво е "качеството" на апаратурата, а какво прави операторът с него.

Maxthon
Регистриран: 23 юни 2006, 00:14

Мнение от Maxthon » 21 фев 2019, 21:47

reedsolomon написа:
Apple_fan написа:
19 фев 2019, 13:34
Здравейте,

Въпросът ти е зададен МНОГО неправилно. Няма "качествени" и "некачествени" клетки - има добре и зле проектирана мрежа, както и различни компромиси на различни места. Това, че имаш силен сигнал, не значи, че ще можеш да го ползваш. Важно е дали и клетката "те чува" добре, а ти повече от 2W няма как да излъчиш и то от антена, която няма никакво усилване.

"Най-надалече" не значи най-добре, а по-скоро, че няма друга близка клетка, затова хващаш сигнал от някоя, която се намира на майната си и едва ли ще ти хареса резултатът от такъв сигнал. Пример: във В.Търново хващам сигнал от Vodafone RO - това не значи, че е особено използваем - просто пряка видимост до някоя базова станция около Дунав и подходящ релеф. Това, колко навътре в сградите влиза сигналът, зависи от честотата - колкото по-ниска, толкова по-добре. За момента няма много капацитет под 1000MHz, затова и скоростите на 900 (и евентуално на 800 в близко бъдеще) не са високи.

И накрая - всеки оператор сам си прави сметката какви разходи може да си позволи (т.е. колко клетки и къде). Най-много клетки имат А1, след тях са Теленор, а най-малко имат Виваком. Това не значи, че мрежата на А1 е "най-качествена", а на Виваком - най-некачествена. По-важният въпрос е: къде са разположени и каква е диаграмата им на излъчване - дали покриват голяма площ със слаб сигнал или по-малка, с по-силен.

Там, където обикалям (и мога да говоря само за тези места), Теленор винаги има около 10dBm повече от Виваком при LTE. Много често Виваком на 900MHz е с по-слаб сигнал от Теленор на 1800.
Както винаги дали ще хване силен сигнал или не телефона и мрежата си преценяват как да се "чуят" един друг. На прикачените шотове има два коренно различни приема на сигналите от двата кериъра на сравнително едно и също място. Теленор на много малко места извън градовете са на 1800. А и скоростта реално не зависи само от силата на сигнала, а и от качеството му (SINR). А до колкото броя на антените тук в Хасково най-големия квартал се обслужва от три антени А1, две Теленор и една Виваком. А1 на закрито директно преминава на 3г.ИзображениеИзображение

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Отговори