Има ли смисъл от 4G

Nistel
Регистриран: 26 юли 2004, 01:14

Има ли смисъл от 4G

Мнение от Nistel » 17 май 2016, 07:53

Все повече си мисля, че това 4G е може би е едно абсолютно излишно нововъведение и единствения начин да си избият милионите за нова техника операторите е чрез маркетинга и създаване на изкуствен хайп. Като гледам ентусиазираността на участниците във форума тук явно маркетинга работи.

Истината е че и сега на 3G си зарежда предостатъчно достатъчно бързо и без да изсмуква батерията за нула време. Когато ти е на 1-2 чертички обхвата и 5G да е пак ще ти е бавно. Когато е на пълен всичко си зарежда мигновенно на 3G.

Има ли нещо ново което да може да се прави с 4G, което да съм пропуснал?

zaboraboy
Регистриран: 06 сеп 2005, 12:29

Re: Има ли смисъл от 4G

Мнение от zaboraboy » 17 май 2016, 09:01

Лично аз открих,че нямам нужда от това,държа телефона на 3G.

[BG]Agent_Kowalski
Регистриран: 24 ное 2006, 09:38

Мнение от [BG]Agent_Kowalski » 17 май 2016, 09:08

Има смисъл за мен не толкова за скорост, колкото за капацитета на мрежата. Помним миналата година след големите промоции на мтел как им се замота мрежата и се скапа всичко. ако ще 5 мегабита да е ама да няма лаг и връзката да е стабилна,това е важното според мен.

Потребителски аватар
centur
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Мнение от centur » 17 май 2016, 09:28

[Quote]Nistel:
Истината е че и сега на 3G си зарежда предостатъчно достатъчно бързо и без да изсмуква батерията за нула време.
Когато ти е на 1-2 чертички обхвата и 5G да е пак ще ти е бавно. Когато е на пълен всичко си зарежда мигновенно на 3G.

Има ли нещо ново което да може да се прави с 4G, което да съм пропуснал?[/Quote]

На теория е така, но когато тръгнеш да теглиш файл/ове през телефона ти отнема известно време, докато се изтегли през 3G, а през 4G буквално става мигновено и така пестиш и време и батерия.
То и за 3G, ако е на 1 - 2 чертички важи същото.
Просто като си в район с лошо покритие на 4G мрежата виждаш само негативните неща, а не ползите от него.
За такива като теб решението е само на 3G да си карат.

mishobehar
Регистриран: 30 апр 2007, 15:06

Мнение от mishobehar » 17 май 2016, 09:54

Ами аз днес си дръпнах един 120мб файл през 3G-то и ми се стори доста бързо. Стигна до 1.7mb/s.. Държа си го на 3G, защото батерията ми е по-ценна от скоростта в 99% от времето в което ползвам телефона. Естествено, 4G-то е супер, защото може да поеме много повече трафик и доста ще освободи 3G мрежата.

kpo
Регистриран: 25 сеп 2006, 17:35

Мнение от kpo » 17 май 2016, 09:56

>> Все повече си мисля, че това 4G е може би е едно абсолютно излишно нововъведение и единствения начин да си избият милионите за нова техника операторите е чрез маркетинга и създаване на изкуствен хайп.

<майтап>
И аз това се замислям. След кафезите с пощенските гълъби всичко останало е абсолютно излишно и избиват някакви пари чрез промиване на мозъци на потребители и изкуствен хайп.
Ама гледам и ти си се подвел по хайпа на 3Г-то.

Позитивите от LTE-то за потребителите:
- по-висока скорост на даунлоуд(мултитаскинг на доунлоуд);
- по-висока скорост на ъплоуд (работата в облачна среда);
- повече сесии на конекция (пробвай да вържеш 3 и повече устройства към 3Г примерно);
- качеството на видеоконферентната връзка е съпоставимо на това с кабел;
- удобство за работа с повече мобилни устройства освен смартфон - таблети, ноутбуци, хромбуци;
- по-нисък пинг (даже и най-претенциозните FPS онлайн игри им понася пинга на LTE);
- в пъти по-малко загуби на пакети за онлайн игри спрямо 3Г (и все още не е достатъчно за тежки FPS игри и се случват лагове)
- по-високата скорост води и до логично увеличаване на обема трафик и осмисля онлайн гледане на телевизия/видео/филми и слушане на интернет радио;
- LTE-то се превръща в надеждна резервна мрежа на основната ти вкъщи с почти същото качество като оптиката.

Негивите на LTE-то за потребителите:
- висока цена за мобилен трафик за момента (ще спада обаче с бързи темпове и драстично);
- малко покрите(ще се увеличава обаче постоянно);
- висока консумация при батерия на смартфон спрямо 2Г/3Г (няма спасение и трябва компромис, защото LTE e хибридна технология, чак при 4Г-А/5Г консумацията ще е по-ниска от 3Г).

samoznai
Регистриран: 05 дек 2008, 12:56

Мнение от samoznai » 17 май 2016, 09:57

Извинявам се ако нещо, но намирам въпроса за абсолютно нерелевантен. Със същия успех можеш да попиташ защо ни са автомобили, като и с каруца можем да стигнем на същото място.
4Г е много повече от скорост и предлага възможности, които 3Г няма как да предложи. Капацитетът е много по-голям при 4г, което означава, че споделеният трафик в рамките на една клетка е много по-бърз и с много по-голям обем. Много пъти съм казвал, че например в пъти по-високата скорост на ъплоуд е нещо, което много улеснява живота ми и работата ми. 3Г няма как да ми предложи таква скорост.
Колкото до хайпа - много ясно, че ще го има и причината далеч не е само маркетинг. За разлика от повечето хора в този форум, там, навън има фирми и обикновени хора, които работят и изкрават парите си директно в интернет. С 4Г това е мега по-лесно. Като човек без офис ти казвам, че няма такова удоволствие като да можеш да седнеш в приятно кафе/сред природата/където и да е и да си свършиш работата сякаш си в офис, с кабелен интернет и всичко останало, но без цялата останала гадост.

СтенлиРойс
Регистриран: 30 яну 2016, 11:58

Re: Re: Има ли смисъл от 4G

Мнение от СтенлиРойс » 17 май 2016, 10:01

В момента няма голям смисъл 4G.
Но това е бъдещето. Когато 4G, 5G и нагоре се развият достатъчно добре и не са ограничени като обем на гигабайтите за ползване ще заменят всички кабели. А те не са малка инвестиция. Освен това трудностите по прекарването на самия кабел и вкопаването му в земята са много големи. Изобщо, това безумие с безбройните кабели по стълбовете трябва да спре.

choko77
Регистриран: 23 фев 2009, 19:47

Мнение от choko77 » 17 май 2016, 10:03

За какво ти е БМВ,когато можеш да се возиш и с жигулата и пак ще стигнеш от т.А до т.Б...за какво ти е смартфон,когато можеш да си ползваш обикновен телефон с копчета и вкъщи да си пишеш на стационарния компютър?За какво трябва да ядеш,след като пак ще огладнееш?

Потребителски аватар
centur
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Re: Re: Има ли смисъл от 4G

Мнение от centur » 17 май 2016, 10:16

[Quote]mishobehar:
Ами аз днес си дръпнах един 120мб файл през 3G-то и ми се стори доста бързо. Стигна до 1.7mb/s.. Държа си го на 3G, защото батерията ми е по-ценна от скоростта[/Quote]

При всички случаи е било над 70 секунди теглене, но понеже самия файл е малък и ти се е сторило бързо.
Ако направиш същото с 500MB файл ... ще видиш, че не пестиш батерия по този начин, защото ще ти отнеме около 5 минути, а ако направиш това през 4G ще ти отнеме само 40 секунди - това е предостатъчно дори ръчно да смениш от 3G на 4G, след което да изтеглиш файла и пак се върнеш на 3G, т.е. цялата работа с телефона ще е около 1 минута с изтеглянето на файла, докато на 3G екрана ще свети поне 5 минути (при онзи примерен файл 500MB), а и батерията за 5 минути все някой друг процент ще падне.

Отговори