Договор за интернет без съгласие на титуляра

deyana_tg
Регистриран: 23 яну 2012, 14:02

Договор за интернет без съгласие на титуляра

Мнение от deyana_tg » 13 авг 2012, 14:42

Здравейте,
има сключен договор за интернет с друго лице (в случая - сина ми) на моя телефон въпреки, че аз не съм давала съгласието си. Аз съм титуляр на телефонния пост.

Става въпрос за това, че преди време се обадили на сина ми по телефона от Виваком и му предложили да му изпратят модем за интернет. Той се съгласил без да ме пита като чул какви "евтини" цени му предлагат. Изпратили му модема и той пуснал интернет. Аз като разбрах, отидох в офис на Виваком и казах, че не съм съгласна и им върнах модема.

Оказа се обаче, че сумата за интернет виси за плащане от сина ми тъй като "той имал договор".

Не се ли счита за невалиден договора за интернет в този случай, в който синът ми не е титуляр на телефонния пост?

Sage
Регистриран: 30 авг 2004, 18:43

Re: Договор за интернет без съгласие на титуляра

Мнение от Sage » 13 авг 2012, 15:37

Честно казано, не знам дали е възможно да има два договора с отделни титуляри на един пост. Все пак този тел. пост (и имотът, в който се ползва) си има собственик и титуляр. Проучи по-настойчиво нещата, някой се опитва да замаже положението и нечия грешка, ми се струва.

King Kong
Регистриран: 28 окт 2009, 13:19

Мнение от King Kong » 13 авг 2012, 15:59

То човек вече да не смее да даде телефон на детето си.Пуснете оплакване до прокуратурата,трябва веднъж за винаги да се спре с тези измами.

г-н Двутактов
Регистриран: 05 май 2004, 05:54

Мнение от г-н Двутактов » 13 авг 2012, 17:03

[Quote]Не се ли счита за невалиден договора за интернет в този случай, в който синът ми не е титуляр на телефонния пост? [/Quote]
Не се счита. При Виваком има възможност титулярът на договора за интернет и титулярът на телефонния пост да бъдат различни лица. За целта обаче искащият интернет трябва да представи писмено съгласие от титуляра на телефона, че същият е съгласен да се ползва интернет през линията му.
Така че единствената възможност е синът ти да поиска прекратяване на договора на база техническа невъзможност за предоставяне на услугата. Не е изключено обаче Виваком в такъв случай да предложи прокарването на отделна телефонна линия, специално за интернета, защото това също е предвидено - може да се ползва ADSL и без да се ползва абонамент за телефон.

deyana_tg

Мнение от deyana_tg » 13 авг 2012, 17:24

Логично е титулярът на телефона и на интернета да могат да бъдат различни лица.
Предполагам, че не само при Виваком е така.
Само че не би трябвало да се счита сключен договорът преди да има съгласието на титуляра... или казано иначе - Виваком не би трябвало да подписват договор след като нямат писмено съгласие от титуляра на тел. пост. Още повече, аз след няколко дни отидох при тях и им заявих несъгласието си и им върнах модема.
Не можах да открия къде в общите условия на Виваком пишеше за необходимо изрично съгласие от титуляра, моля ако някой знае, да посочи линк...

Atlantique
Регистриран: 06 фев 2010, 22:33

Мнение от Atlantique » 13 авг 2012, 18:33

Интересен е случая, и мен ме заинтригува. Не знам доколко ще е полезно, но ето няколко идеи:

http://www.vivacom.bg/bg/residential/general_conditions
www.vivacom.bg/bg/residential/general_conditions

http://www.vivacom.bg/FileHandler.ashx?section=aboutus&filelocid=95&location=general_conditions_articles&lang=bg-BG&isOffline=False
www.vivacom.bg/FileHandler.ashx?section=aboutus&filelocid=95&location=general_conditions_articles&lang=bg-BG&isOffline=False

1) Ако БТК не са изпълнили нещо от посоченото, може да е основание да се иска разваляне на договора.

[Quote]2. Задължения на БТК
БТК ще изпраща писмено потвърждение на потребителя в срок от 7 (седем)
работни дни от датата на сключване на договора, включващо информацията,
посочена по – долу.
2.2. правото на потребителя да се откаже от сключения договор, условията и
начина за упражняването на това право;
2.3. основни характеристики на заявената VIVACOM Net Услуга и условията на
договора, сключен между БТК и потребителя за Услугата като име на избрания
VIVACOM Net пакет, скорост на достъп до Интернет, срок и условия на договора,
тип инсталация на Услугата, допълнителни услуги (ако има);
2.4. условията за прекратяване на договора;[/Quote]

2) Най-добре застанете до телефона двамата със сина ти, та да сте налице, ако се наложи при отказа по телефон.

[Quote]3. Права на потребителя
Потребителят има право, без да дължи обезщетение или неустойка и без да
посочва причина, да се откаже от сключения договор в срок от 7 (седем) работни
дни, считано от датата на влизане в сила на договора за предоставяне на
Услугата, на телефон за обслужване на частни клиенти 123 и за бизнес клиенти
121 или в VIVACOM магазин.[/Quote]

3) Ако имате документ, че оборудването е върнато, то това може косвено да послужи, че Виваком приема отказа от договора сключен по телефона. Понеже от друга страна, приемането на оборудването от клиента се счита за потвърждение на сделката (вероятно е станало чрез куриер, а синът ти се е подписал.

4) Жалба до Виваком възможно най-бързо от онлайн формата, а също и до КЗП.
http://www.vivacom.bg/bg/residential/help_and_advice/contact_us
www.vivacom.bg/bg/residential/help_and_advice/contact_us

http://www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=12&document_id=19
www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=12&document_id=19

Аман от мошеници! (angry)

Balth
Регистриран: 11 юли 2007, 09:59

Мнение от Balth » 13 авг 2012, 19:04

Какво ще рече договор без съгласието на титуляра? Договор се подписва или от титуляра, или от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно. Всичко друго би следвало да е невалидно, най-малко едно "да" по телефона.

deyana_tg

Мнение от deyana_tg » 13 авг 2012, 19:37

Точно това е моята логика. В случая става въпрос за това че при Виваком може да си пуснеш И-нет на някой друг телефон. В общите условия сигурна съм, че пишеше че за целта трябва да има съгласието на титуляра. Не може току-така някой да реши да си пусне Интернет без собственика не телефона да е съгласен. Когато отидеш да плащаш и кажеш номера на тел. в сметката ти излизат телефон и И-нет. И ако ти не си сключил договор за И-нет, тях не ги интересува - искат да им ги платиш.
Опитах се да намеря къде бях чела за съгласието на титуляра, но не открих...

deyana_tg

Мнение от deyana_tg » 13 авг 2012, 19:45

Възниква и следният въпрос: Как по телефона може да се предлага услуга на лице, което не притежава тел. пост (необходим за И-нет)? Реално наистина, ако това лице няма тел. на свое има - няма техн. възможност да се пусне И-нет???!!!

г-н Двутактов
Регистриран: 05 май 2004, 05:54

Мнение от г-н Двутактов » 13 авг 2012, 20:02

[Quote]Реално наистина, ако това лице няма тел. на свое има - няма техн. възможност да се пусне И-нет???!!! [/Quote]
Както бях писал по-горе - наличието на телефон няма нищо общо с интернета. Просто е достатъчно да има линия, т.е. най-обикновен кабел от кутията в блока/къщата, до мястото, където ще се намира модема. Виваком предлага интернет и без да има договор за телефонна услуга.
Също и за сметките - не е задължително да са 2 в 1. Титулярът на договора за интернет може изрично да заяви, че иска да плаща по отделна партида.
Знам всичките тия работи, понеже съм си патил с ADSL-а. Трябваха ми почти 2 (две) години, за да се откача от тях.:S:S:S

Отговори