Булсатком GSM , няма сигнал и антени

vv
Регистриран: 06 юни 2007, 17:54

Булсатком GSM , няма сигнал и антени

Мнение от vv » 16 авг 2013, 16:55

Здравейте!
Предполагам знаете за сайта на Булсатком където пише, че GSM услуга ще има от 15.09.2013 г.
Но вероятно ако стартира от тази дата ще бъде без собствена мрежа а с т.нар. вътрешен роуминг.
Защото ежедневно сканирам мрежите на GSM операторите, но излизат само другите три. Също така в районите в които се движа /става на въпрос за София и около нея/ от години не съм видял нови клетки /антени/.
GSM като сканирате трябва да е на двоен режим GSM и 3G/или както го водят на дадения GSM апарат/.
Понеже ако Булсатком включи собствена клетка /антена/ би трябвало да работи на 1800MHz за която честотна лента е лиценза им.
Ако някой сканира и засече тяхна клетка това е добра информация.
Но иначе вече има по малко от месец едва ли в последния момент и за кратко ще правят проби.
Не знам да ли има вариант да излъчват радиосигнал без идентификация /не знам как стоят нещата/ и затова да не засичам тяхна клетка, но все пак антени техни няма.

mkpetrov
Регистриран: 05 апр 2009, 18:46

Re: Булсатком GSM , няма сигнал и антени

Мнение от mkpetrov » 16 авг 2013, 17:02

1800, но 4G;) Апарат, който е без 4Г, едва ли може да засече мрежата, или аз бъркам?

vv

Мнение от vv » 16 авг 2013, 17:17

В лиценза им са изброени всички стандарти.
Но едва ли ще започнат само и единствено с 4G , при условие че пишат за предлагани гласови услуги, а отделно ако е само този стандарт ако нямаш такъв апарат би следвало да си купиш ако искаш да ползваш техните услуги. А тези апарати не са евтини. Вероятно ще бъде комбинация от стандарти.
Даже предполагам , че една от услугите им да е в тяхната честотна лента /напр. за интернет / не зависимо стандарта , а пък друга тяхна услуга /гласовата/ да е чрез вътрешен роуминг от друг оператор, понеже нямат мрежа а и пък и да изградят нямат достатъчно честотен капацитет за всички услуги.
Вие сте прав ако апарата не е 4G няма да засече тяхна мрежа ако към този стандарт са се насочили, но все пак няма техни антени / а другите оператори нямат 4G за да им дадат роуминг по този стандарт/.

vv

Мнение от vv » 16 авг 2013, 17:27

Само да добавя и предположението за 3G пак да е чрез вътрешен роуминг.
Значи очертаваш се вариант: 2G /гласови услуги/ и 3G чрез вътрешен роуминг, а 4G / LTE/ чрез собствена мрежа когато се изгради.
И 4G / LTE/ ще ползват тези които имат такива апарати , но вероятно няма да залагат на нея като за начало. Впоследствие като станат масови апарати и има добро покритие може да премахнат роуминга.

mkpetrov
Регистриран: 05 апр 2009, 18:46

Мнение от mkpetrov » 16 авг 2013, 17:40

Не виждам обаче как с роуминг ще предложат по-добри интернет-тарифи от тези на сегашните оператори. При това положение едва ли при стартирането им ще има каквото и да е раздвижване на пазара.

kirilatsa
Регистриран: 08 окт 2009, 08:36

Мнение от kirilatsa » 16 авг 2013, 19:09

Имам тел. с LTE, сканирах преди малко,няма клетки на BUalSAT .

Станнислав
Регистриран: 15 фев 2006, 16:27

Мнение от Станнислав » 16 авг 2013, 21:15

Аз съм с телефон подържащ LTE. В София единствено на "Мтел" ми открива LTE мрежа. До сeга на местата в които съм бил не ми е откривало "Булсатком" при нито един от стандартите.

Рошо
Регистриран: 23 авг 2005, 18:43

Мнение от Рошо » 16 авг 2013, 22:52

Имам колега от университета, той работи в фирма която монтира телекомуникационно оборудване, досега са сложили над 200 стойки за антени на БУЛСАТА, но антени има на не повече от 30 места, не са включвани.

sabin_zaimov
Регистриран: 03 май 2011, 20:40

Мнение от sabin_zaimov » 16 авг 2013, 23:42

Булсатком едва ли ще успеят да предложат услугите си през вътрешен роуминг, поне докато регулатора не се намеси, да не забравяме, че трите оператора особено Виваком и Мтел са вложили доста милиони за развиване на мрежата си. Едва ли някой от досегашнте играчи ще се съгласи някой друг да му подбива цените през собствената му мрежа. За мобилният интернет най - важно е доброто покритие. В момента и Макс телеком предлагат добри скорости на добри цени но с ограниченото си покритие, не са сериозен играч.

Николай
Регистриран: 10 яну 2009, 15:41

Мнение от Николай » 17 авг 2013, 08:17

Наистина ли всеки ден се занимаваш със сканиране на мрежата, за да установиш дали има нов оператор? От колко години го правиш? :D

Отговори