4G LTE в България - сравнителни тестове!

Ванката
Мнения: 9571
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

4G LTE в България - сравнителни тестове!

Мнение от Ванката » 09 мар 2015, 08:56

Предлагам в тази тема да се обсъждат и правят сравнения за навлизащата нова технология LTE, при операторите в страната.
"Макс", "Булсатком" а скоро и "Теленор", предлагат/ще предлагат такъв тип скорости.
Знам, че това е още в начален стадий, но се очаква да навлезе мащабно до половин година, така че темата, ще стане доста актуална.:)
Samsung GALAXY S22 Ultra

vladovn
Мнения: 8172
Регистриран: 24 окт 2005, 21:47

Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от vladovn » 09 мар 2015, 10:19

Теленор ли?
Я обясни от къде това инфо?
За тях последно знаех, че нямат честоти и не се напънаха особено да си купят.

Макса дори и по офисите им бълнуват, че чакали да се даде старт на предлагането на гласова услуга, но не volte, а с voip.

Булсат - бях чел, че предлагали в някой офиси карти, апарати и т.н. - нищо такова не съм видял. Покритието им се увеличава, макар и с нисък темп.

Ванката
Мнения: 9571
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от Ванката » 09 мар 2015, 10:24

Масово в нета и фб от Теленор твърдят, че ще пускат много скоро LTE. Не мисля, че си говорят просто ей така - за спорта...:D
LTE си предлагат от Макс, при това с добро покритие в София. За Булсат не знам, но и те се развиват в тая насока. Бих заложил и на тях.
Samsung GALAXY S22 Ultra

vladovn
Мнения: 8172
Регистриран: 24 окт 2005, 21:47

Re: Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от vladovn » 09 мар 2015, 10:32

То интернет си има, аз говоря конкретно за гласова услуга през lte-то.

А теленор явно са изпаднали в някакъв блян и частично съществуват в паралелна вселена в която всичко им е наред, държат се адекватно и често ни споделят плановете си (най - доброто предстои...).

Единствено мобилтел съм забелязал да си сменят оборудването по покривите, както и да инсталират ново.
БТК го направиха отдавна.

vv
Мнения: 147
Регистриран: 06 юни 2007, 17:54

Re: Re: Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от vv » 09 мар 2015, 10:40

След някой друг месец ще стане година от старта на тестовото ЛТЕ при Макс телеком , но предлагането на гласови услуги още го няма.
Как ли ще стане от лятото на тази година Булсатком да предлагат такива услуги като още нямат тестови старт на ЛТЕ?
А може и да имат тестови, но само за вътрешно фирмени проби, измервания и тестове. А за клиенти направо да се предложи без тест.

vanci1990
Мнения: 1014
Регистриран: 28 авг 2012, 15:04

Re: Re: Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от vanci1990 » 09 мар 2015, 10:46

Макса проведоха успешни тестове на VoLTE и така планират да пуснат гласова услуга, отделно че поне в Плевен имат по - добро покритие от ТелеПор, Булсат от години пускат ЛТЕ ама ся уж са се активизирали доста. Колкото до ТелеПор, те където си подмениха оборудването, запазиха и старото, обаче забелязвам едни доста обемисти кутии като при другите оператори ама тези са сякаш три слепени една за друга тъй че е възможно да пуснат. Vivacom не са рекли не са пуснали, имат едни огромни клетки на доста места, например в центъра на Плевен, но такива клетки видях при тунелите за София преди години - 2010 когато ходихме до Рилския манастир, иначе пипаха и те клетките си... Мтел, те отдавна казват че мрежата и готова за надграждане до ЛТЕ ама дали само софтурно или ще добаваят и хардуер не знам, в Плевен пипнаха една клетка, иначе извън града тази в Брестовец ;). А до автора на темата : Браво че си написал точно 3.9 ;).

TRACKER
Мнения: 492
Регистриран: 11 апр 2006, 17:49

Re: Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от TRACKER » 09 мар 2015, 11:35

Вероятно малко яснота относно лицензите може да се получи оттук:
http://www.spectrummonitoring.com/frequencies/#Bulgaria
Ако теленор ще пускат LTE, вероятно ще ползват 1800MHz, за които имат закупена честотна лента, но знае ли човек...

A4i
Мнения: 3914
Регистриран: 08 фев 2009, 02:32

Re: Re: Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от A4i » 09 мар 2015, 12:07

Абе заглавието на темата на "разговорен език" би трябвало да е 4G FDD-LTE или 4G дуплекс-LTE. :)

kpo
Мнения: 661
Регистриран: 25 сеп 2006, 17:35

Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от kpo » 09 мар 2015, 12:08

Сравнителните тестове са хубаво нещо, само обаче когато тестовете са вярно отражение на действителността.

Абонат съм на Макстелеком от времето на прИмоцията на ЛТЕ около Нова година и тогава скоростите бяха зашеметяващи - 36/20 Mbits D/U.
Свърши промоцията и по български включиха шейпърите. Не се оплаквам, защото и сега е много добре. Да видим докога обаче ...

Към момента скоростите, които измервам са такива:

България: http://www.speedtest.net/result/4199829360.png
Европа: http://www.speedtest.net/result/4199833401.png
Америка: http://www.speedtest.net/result/4199881096.png

Общото между тези тестове е, че скоростите са устойчиви около 20/10 Mbits D/U независимо към дестинацията, с естествена разлика в пинга. Пингът за мобилна комуникация, от своя страна, си е направо фантастичен.

A4i
Мнения: 3914
Регистриран: 08 фев 2009, 02:32

Re: Re: 3.9G-LTE (BG-стандарт) - сравнителни тестове в България!

Мнение от A4i » 09 мар 2015, 12:13

А още не са налазили торентаджиите. ;)

Отговори