Samsung ще подобри значително QLED технологията си за телевизори

Spikul
Регистриран: 23 ное 2014, 12:17

Re: Samsung ще подобри значително QLED технологията си за телевизори

Мнение от Spikul » 30 ное 2019, 13:23

Rumm написа:
30 ное 2019, 13:18
Без да се обиждаш, ама нямаш си представа колко много си с грешка, но щом си доволен ползвай си със здраве посредствения телевизор и му се кефи. И въобще не възхвлявай LCD технологията, без да си запознат с големите и недостатъци. Нямам намерение да отварям очите на съзнателно незрящите или заблудени. Щом някои държат да наложат некомпетентното си мнение, спирам да пиша по темата. Край.
Точно така - пльосваш една камара празни приказки и после се измъкваш с нелепото оправдание, че си толкова умен, че няма как светът да те разбере.
Извинявай, че обидих НЕпосредствения ти китайски телевизор. Свободен си да си пишеш празни приказки и да се чувстваш лорд, защото си дал "колосалната" разлика от 300 лева повече за надпис Panasonic.
Колко мъка има по света!

arakchiev
Регистриран: 01 мар 2014, 11:45

Мнение от arakchiev » 30 ное 2019, 14:19

Глупости на търкалета.... Цветовете са наука и имат точно измерване, ясно обособени стандарти и т.н. Поспри се малко, че всички взехме да се смееме, не само ти.

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Мнение от tzincbg » 30 ное 2019, 14:22

Доколкото знам IPS дава най-точни цветове, поправете не ако се е променило.

Потребителски аватар
Ванката
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Мнение от Ванката » 30 ное 2019, 14:36

Rumm написа:
30 ное 2019, 12:58
:D Явно не гледал прецизно изображение и естествени цветове от телевизор. Пожелавам ти да можеш да си го позволиш, за да усетиш разликата. Бъди жив и здрав.
Извинявайте, че така ви се намесвам в дискусията, но бихте ли ми дали линк към такъв телевизор, да видя за какво става въпрос? Аз съм с 4К qled телевизор на Самсунг и съм много доволен, но все пак приемам предложения.👍
Samsung Galaxy S10+ PRISM SILVER 128GB
Samsung Galaxy Watch 46mm
Samsung Galaxy Buds+

Rumm
Регистриран: 15 окт 2006, 11:10

Мнение от Rumm » 30 ное 2019, 16:23

Ванката написа:
30 ное 2019, 14:36
Rumm написа:
30 ное 2019, 12:58
:D Явно не гледал прецизно изображение и естествени цветове от телевизор. Пожелавам ти да можеш да си го позволиш, за да усетиш разликата. Бъди жив и здрав.
Извинявайте, че така ви се намесвам в дискусията, но бихте ли ми дали линк към такъв телевизор, да видя за какво става въпрос? Аз съм с 4К qled телевизор на Самсунг и съм много доволен, но все пак приемам предложения.👍
Приятелю можеш да обърнеш внимание на този модел:
https://www.panasonic.com/bg/consumer/f ... 2000e.html
В You Tube също има доста информация за него.

Успех.

Потребителски аватар
board
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Мнение от board » 30 ное 2019, 20:19

Всяка технология има своите предимства и недостатъци, несъмнено качеството на картината на OLED телевизорите e страхотно, но от друга страна си е куцо да внимаваш какво пускаш(да не прекляваш със статичните елементи) за да не се сдобиеш с burn in.
Отделно производствената технология още е несъвършенна и си е малко лотария какъв панел ще ти се педне.

MEnergy
Регистриран: 20 май 2010, 23:00

Мнение от MEnergy » 01 дек 2019, 01:43

LCD-тата още са универсалната технология за домашната среда, без значение на вида. Липса на burn-in, за светли стаи, статично съдържание, липса на специални правила за гледане, неизносване на синия цвят с времето, относително чиста заливка на <5% (15-5%). OLED в текущото си развитие са за силно избрано съдържание (предимно филми с динамична картина и игри за до час, заради ниския си input lag и бърз response time). Освен това, поради отсъствието на подсветка, са много по-тъмни на максимална яркост и даже на някой субективно да са му ярки - яркостта на един qLED или стандартен HDR LCD е в пъти над тази на OLED. При последното има подобрения всяка година, но LCD-тата пак си остават по-ярки, още повече, че и при тях има позитивни промени с всеки нов модел.

OLED не може да се използва за телевизия в нормален дом, примерно едно дете да гледа Cartoon Network или майка/баба му - сериалите по bTV или Nova за повече от три часа последователно. Отбелязването на логото е задължително, същото се отнася за игрите и всички статични менюта. Рискът е най-голям в първите няколко месеца след покупката, като след "разработването" му (постепенното изразходване на съответните елементи по създаването на цветовете с времето) постепенно намалява, но не изчезва. Много потребители, които го/са го изключ/ват/или от мрежата след гледане после се чудят откъде са се отпечатали различни елементи от предишно съдържание, а не знаят, че след всяко привидно спиране телевизорът де-факто и де-юре работи цялата нощ, прехвърляйки пикселите през всяко възможно различно състояние с цел "изчистване на панела" от предния ден. Затова, поне с текущите OLED-и, не ги изключвайте от мрежата след "спиране". После да няма, ама панелът си беше перфектен...

Според мен, micro- или поне първоначално - mini-LED, ще доближат сегашните LED LCD-та до OLED-ите, особено заради масовата липса на FALD (full array local dimming), даже и във високия им клас. С многото повече източници на идивидуална светлина, панелът ще стане не само по-светъл, но и контрастен, без halo (ореоли около светлите обекти на тъмно съдържание), а и ще подобри ъгълът на виждане, особено при (М)VA-панелите. Браво на Samsung, ама 2025 ми се вижда твърде далече. Накъде бях чел скоро, че BOE Display започва масовото производство на micro-LED панели до края на годината, а е въпрос на малко време да ги видим в големите марки телевизори. То и без друго останаха 3-4 играча, а всичко друго е или китайско, или турско. Жалко за иначе доста сносните германски, японски и даже холандска марка от края на 20-ти век, при които вече няма нищо европейско...

Потребителски аватар
board
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Мнение от board » 01 дек 2019, 02:56

MEnergy написа:
01 дек 2019, 01:43
OLED не може да се използва за телевизия в нормален дом, примерно едно дете да гледа Cartoon Network или майка/баба му - сериалите по bTV или Nova за повече от три часа последователно. Отбелязването на логото е задължително
Бърн ин-а е проблем, но определено не се получава от 3 часа гледане. Ако е по 3 часа на ден в продължение на дълъг период, може би. Иначе на колко хора фейсбука щеше да им е прегорял на дисплеите на телефоните :D
OLED телевизорите се борят с прогарянето на логата на програмите, като ги локализират и осезаемо намаляват яркостта им.

А колкото до цялостната яркост несъмнено при LCD панелите е по-виска, но и при OLED-a не е малка. А имам чувство, че при телефоните тази яркост всъщност е по-ключова, защто е доста реалистична ситуация да си ползваш телефона директно огрят от слънчевите лъчи, но би било изключително странно да гледаш телевизора си в такива условия.

Spikul
Регистриран: 23 ное 2014, 12:17

Мнение от Spikul » 01 дек 2019, 10:18

Хубава дискусия, защото и двете мнения са доста верни и издържани.

MEnergy
Регистриран: 20 май 2010, 23:00

Мнение от MEnergy » 02 дек 2019, 10:11

board написа:
01 дек 2019, 02:56
Бърн ин-а е проблем, но определено не се получава от 3 часа гледане. Ако е по 3 часа на ден в продължение на дълъг период, може би. Иначе на колко хора фейсбука щеше да им е прегорял на дисплеите на телефоните :D
OLED телевизорите се борят с прогарянето на логата на програмите, като ги локализират и осезаемо намаляват яркостта им.

А колкото до цялостната яркост несъмнено при LCD панелите е по-виска, но и при OLED-a не е малка. А имам чувство, че при телефоните тази яркост всъщност е по-ключова, защто е доста реалистична ситуация да си ползваш телефона директно огрят от слънчевите лъчи, но би било изключително странно да гледаш телевизора си в такива условия.
Телефоните за съжаление след около 2010-11 официално влязоха в графата програмируем боклук с невъзможността за сменяемост на батериите. Аз в момента имам флагмани от последните 2 години с Oreo и Nougat, които са напълно запазени, процесорите и RAM-та им са достатъчни за поне още няколко години, но батериите им едва се държат и за съжаление ще отидат в коша. Голяма играчка си е да ги сменя сам и, въпреки че евентуално мога да го направя, самото последващо сглобяване в първоначалния вид с всички тези водоустойчиви корпуси, лепила и чупливи сглобки, прави мисията почти невъзможна, вкл. и в специализиран сервиз, където ще платиш необоснована сума за нещо вече старо. Т.е. - не си заслужава.

Един телевизор влиза примерно първо в хола, после се пренася в спалнята или детската, после в кухнята, после на вилата, после при някой (стар) роднина без особени претенции и спокойно животът му може да бъде около и над 10 години (особено, ако е от високите серии в момента на закупуване). OLED-ът в телефоните е с дизайн и производствен живот за максимум 2 години и даже и да има прогаряния, повечето потребители няма да ги забележат, защото след малко повече от година ще се оглеждат вече за следващия хит на пазара. Освен това, с липсата на софтуерна поддръжка при Android (каквото и да говорят Google и производителите), телефонът след малко повече от 2 години започва да лагва, липсват му актуализации по сигурността и постепенно става досаден и бавен за работа. Друга причина да го смениш.

Освен това, между OLED екраните в телефоните и OLED-панелите в телевизорите разликата е между небето и земята, като започнеш от електронни и електрически схеми, захранване, матрици, резолюции и всичко останало. Най-големият проблем на широкоекранните панели (55''+) е равномерната заливка, т.е. липсата на разлики в осветеността/чистотата на цветовете по целия екран на единен цвят. Затова споменах, пусни си твоя OLED на сиво под 15% яркост и гледай шоу. Неравномерните заливки са типични не само за OLED, а и за всички LCD-та, но при OLED-ите, заради технологията и чистите цветове, си личи доста повече. На по-висока яркост, не се забелязва толкова.

Отговори