Приключва поддръжката на Windows 7. Какво да направим, за да останем защитени?

aladin
Регистриран: 09 юли 2005, 15:48

Приключва поддръжката на Windows 7. Какво да направим, за да останем защитени?

Мнение от aladin » 13 яну 2020, 13:39

Windows е толкова добре направен, че 11 години още не могат да се запушат дупките в сигурносттна при Winndows 7.
А при Linux , ако имаш локален достъп до компютъра се влиза за секунди.

mishobehar
Регистриран: 30 апр 2007, 15:06

Re: Приключва поддръжката на Windows 7. Какво да направим, за да останем защитени?

Мнение от mishobehar » 13 яну 2020, 15:43

aladin написа:
13 яну 2020, 13:39
Windows е толкова добре направен, че 11 години още не могат да се запушат дупките в сигурносттна при Winndows 7.
А при Linux , ако имаш локален достъп до компютъра се влиза за секунди.
"За секунди"? Интересно ми е как точно ще се получи това..

ipolit
Регистриран: 21 окт 2008, 12:12

Re: Приключва поддръжката на Windows 7. Какво да направим, за да останем защитени?

Мнение от ipolit » 13 яну 2020, 16:11

Има поне 2 начина за влизане в линукс при локален достъп. Смяна на root паролата през grub и буутване с live image и chroot.
На уиндоус знам един. Става по-бавно. Има и тулове, с които може да се направи.
Достъп до файловете ако не е криптирана файловата система има и на Linux, и на Windows.
Това не се брои за пробив в сигурността. Ако не искате да е възможен подобен достъп, криптирайте файловите системи.
На един и същ хардуер Windows 7 яде значително по-малко ресурси от Linux дистрибуция с пълноценна графична среда.
Дадените 128 MB РАМ са достатъчни за система без графична среда.
Иначе и аз предпочитам Linux, но напоследък Microsoft добавиха възможност за използване на power shell с bash команди, инсталация на Ubuntu през техния магазин, тъй че десятката ме кефи.

mishobehar
Регистриран: 30 апр 2007, 15:06

Мнение от mishobehar » 13 яну 2020, 16:27

Е да, то при некриптиран диск с физически достъп могат много неща да станат - live буутване или физически вадене на диска и слагане в друг компютър или usb кутия.

Ubuntu с графична среда LXDE може да се инсталира на 128MB РАМ, има го в линка който съм сложил в статията. Но то останаха ли компютъри с толкова малко памет?

Личното ми мнение е, че нищо не липсва от Linux за пълноценна работа, освен ако не трябват някакви специализирани програми.
А и най-хубавото е, че всичко това е безплатно и с много голям контрол от потребителя какво да се инсталира и какво не.

Johnniie
Регистриран: 20 апр 2013, 16:35

Мнение от Johnniie » 13 яну 2020, 20:02

Вкъщи имам 2 лаптопа. Единия е с Минт другия го бях направил с двоен буут Peppermint OS и Win 10. Ами добре е линукс-а, но за моето потребление ми липсваше 1 много важен софтуерен пакет и това е MS Office. Който каже, че Либре или ОпенОфис са на нивото му лъже първо себе си и другите. Двете безплатни алтернативи са като 1годишно бебе пред 30 годишен мъж. Имах и друг проблем с инсталирането на електронния ми подпис,но с това успях да се преборя. Поне за мен засега линукс не е алтернатива с която мога да заместят прозореца пълноценно.

Потребителски аватар
centur
Регистриран: 10 авг 2005, 22:39

Мнение от centur » 14 яну 2020, 00:09

Когато пуснат iTunes за Linux тогава ще го ползвам.

Отговори