България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G


Ванката
Мнения: 9571
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от Ванката » 30 май 2019, 17:23

Така например според Telenor България е единствената държава от ЕС, която не е освободила напълно спектъра за 4G в 800 MHz. Другият нискочестотен спектър – този в 700 MHz, e също частично блокиран, а той е ключов за изграждането на мобилна мрежа от пето поколение, която да има голям обхват при по-ниски капиталови разходи. Подобна е ситуацията при 3.6GHz – голяма част от този спектър е освободена, но е нужно освобождаването на още честоти, за да се покрият нуждите на телекомите. "За да продължим с развитието на мобилния пазар в страната, трябва да обединим усилия с правителството и регулатора, за да преодолеем заедно бариерите, които стоят пред нас", посочи Джейсън Кинг.
Както казах и в другата тема:
-За какво 5G говорим, Та ние нямаме читаво 4G?!
Samsung GALAXY S22 Ultra

samoznai
Мнения: 1393
Регистриран: 05 дек 2008, 12:56

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от samoznai » 30 май 2019, 17:32

Та ние нямаме читаво 4G?!
Моите впечатления от 4Г в България са точно обратните: доста добри мрежи (с неизбежните "дупки" и "сенки" на места) в сравнение с други държави, в които съм си късал нервите с тамошните мрежи.
Моля те да поясниш - ти лично си пускал десетки, сигурно стотици спийд тестове с повече от превъзходни скорости, от няколко оператора, опукал си господ знае колко ГБ за тях, та не разбирам, какво имаш предвид?

Ванката
Мнения: 9571
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от Ванката » 30 май 2019, 17:54

Веднага ти казвам. Повечето хубави тестове от преди, които правих бяха на открито, в движение пеша или с кола. До молове и т.н. В момента в който влезна в сграда с по дебели стени или самият район е застроен, в случая кв. Лозенец скоростите падат драстично. Имал съм случаи, когато отивам да обядвам в близко заведение до работата ми и седна на маси които са по-навътре - Вивакома умират и не мога да отворя и един клип в тубата. Сложа ли бисквитката с теленора нямам проблеми. И обратно - бисквитката я държа във фитнес залата и имам моменти да не мога да отворя и една страница. Тогава пък Вивакома са царе. Мисълта ми е, че трябва да се поддържат мрежите, а те не инвестират почти нищо. Само ако се счупи нещо... Така поне са ми казвали хора, които са навътре в нещата, че в момента нищо не се инвестира, за подобряване на услугата. Най-вече А1 не правят нищо - там са най-зле.
Samsung GALAXY S22 Ultra

Dubspace
Мнения: 1851
Регистриран: 28 мар 2014, 19:21

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от Dubspace » 30 май 2019, 18:00

Ванката написа:
30 май 2019, 17:54
Веднага ти казвам. Повечето хубави тестове от преди, които правих бяха на открито, в движение пеша или с кола. До молове и т.н. В момента в който влезна в сграда с по дебели стени или самият район е застроен, в случая кв. Лозенец скоростите падат драстично. Имал съм случаи, когато отивам да обядвам в близко заведение до работата ми и седна на маси които са по-навътре - Вивакома умират и не мога да отворя и един клип в тубата. Сложа ли бисквитката с теленора нямам проблеми. И обратно - бисквитката я държа във фитнес залата и имам моменти да не мога да отворя и една страница. Тогава пък Вивакома са царе. Мисълта ми е, че трябва да се поддържат мрежите, а те не инвестират почти нищо. Само ако се счупи нещо... Така поне са ми казвали хора, които са навътре в нещата, че в момента нищо не се инвестира, за подобряване на услугата. Най-вече А1 не правят нищо - там са най-зле.
Сега ще ти кажа кои са трите най-големи пречки за инвестиране в мобилни мрежи тук:
1. Липса на спектър (държавата е мудна)
2. Високи цени за спектър (отново, държавата е мудна)
3. Стари закони за изграждане и надграждане на базови станции (отново, държавата е мудна).
iPhone 13 128 GB Starlight
Apple Watch Series 8 45 mm Starlight
AirPods Pro with MagSafe Case
Xiaomi Mi11 Lite 5G Truffle Black

Ванката
Мнения: 9571
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от Ванката » 30 май 2019, 18:06

А тогава защо вдигнаха цените на аб.планове и ни върнаха с 7-8 години назад? След като нищо не правят, на какво отгоре вдигат цените? Ама иначе искат да лапат все повече...
Samsung GALAXY S22 Ultra

STE1
Мнения: 817
Регистриран: 14 окт 2006, 20:35

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от STE1 » 30 май 2019, 18:10

Вдигнаха плановете защото са в картел , искат като пуснат 5G най ниският план да е 50 лв с 2 гб интернет.

Apple_fan
Мнения: 1845
Регистриран: 24 ное 2013, 14:39

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от Apple_fan » 30 май 2019, 18:14

Ванката написа:
30 май 2019, 18:06
А тогава защо вдигнаха цените на аб.планове и ни върнаха с 7-8 години назад? След като нищо не правят, на какво отгоре вдигат цените? Ама иначе искат да лапат все повече...
Заради роуминга и заради това, че няколко години имаше супер изгодни промоции и сега просто връщат всичко на реалните цени.

Ванката
Мнения: 9571
Регистриран: 15 сеп 2011, 10:28

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от Ванката » 30 май 2019, 18:16

Apple_fan написа:
30 май 2019, 18:14
Ванката написа:
30 май 2019, 18:06
А тогава защо вдигнаха цените на аб.планове и ни върнаха с 7-8 години назад? След като нищо не правят, на какво отгоре вдигат цените? Ама иначе искат да лапат все повече...
Заради роуминга и заради това, че няколко години имаше супер изгодни промоции и сега просто връщат всичко на реалните цени.
Няма проблем да плащам повече, имам проблем с това, че получавам по-малко! Разбирам, че цените на всичко се вдигат, но примерно 10 яйца са си 10 яйца, дали ще са 2,80 или 3,00лв кората.
Samsung GALAXY S22 Ultra

Потребителски аватар
board
Мнения: 6803
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от board » 30 май 2019, 18:31

Ванката написа:
30 май 2019, 18:06
А тогава защо вдигнаха цените на аб.планове и ни върнаха с 7-8 години назад?
Ти ми кажи кое не е поскъпнало в последните години - телефони, стоки в магазина, жилища... и какво е станното и мобилните услуги да поскъпнат?

Ако преди години хората нямаха толкова голяма потребност от мобилен интернет и операторите им пробутваха десетки гигабайти, които често оставаха неизползвани, сега нуждата от нет си е повсеместна. Хората свикнаха на хубавото и сега не искат да минават на планове с по-малко. Пък нормалната пазарна логика е, когато клиента е склонен да плаща повече, защо да му взимат по-малко ;)

Отговори