България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

board
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Re: България може сериозно да изостане при въвеждането на 5G

Мнение от board » 03 юни 2019, 20:41

radko89 написа:
03 юни 2019, 12:22
Това означава, че всяка една кола има поток от ГБ данни в секунда.
Гигабайт данни в секунда, не думай, значи ще си караш колката няколко минути преди да ти свърши интернет плана, следващия месец пак :lol:

Кой би си купил кола, коята се движи само при наличие хипер бърз интернет? Пада ти нета и си до там, не звучи яко.

Ама така де, ще поживеем ще видим. Много ми е любопитно колко ли години след пускането на 5G мрежите някой ще се похвали, че се е возил
на такъв автомобил у нас. И изобщо ще му трябва ли 5G-то за да се движи.

Иначе ти подхвана темата с това как нямаш търпение да вкараш новите технологии във фирмата си. Можеш ли да споделиш някое конкретно приложение в което си представяш, че ще промениш нещата?

Боби13
Регистриран: 02 яну 2007, 21:59

Мнение от Боби13 » 03 юни 2019, 22:48

Все си мислех, че младите хора са напредничави и искащи, търсещи новото, но някой пишат в стил 80-годишни в началото на 21 век ! Ако стане това, ако свърши нетът, ако... ако... ако... Ако Ботев беше с бронежилетка, а Левски с Найк... 5G ще дойде, въпреки недоверието на някои и тогава Вие ще се чудите защо сте били песимистично настроени !

board
Регистриран: 25 окт 2006, 14:01

Мнение от board » 04 юни 2019, 00:34

Аз не съм песимистично настроен. Просто си говорим по темата, какво ще се промени у нас с въвеждането на 5G. И съответно, ако се забави навлизането, какво ще се отложи.

Та си обсъждаме да очакваме ли летящи коли, телепортация през телефон и други подобни :D

Боби13

Мнение от Боби13 » 04 юни 2019, 06:35

За телепортaцията... малко ще почакаме... някъде когато дойде 13G 😂

radko89
Регистриран: 30 авг 2008, 21:42

Мнение от radko89 » 04 юни 2019, 08:34

board написа:
03 юни 2019, 20:41
radko89 написа:
03 юни 2019, 12:22
Това означава, че всяка една кола има поток от ГБ данни в секунда.
Гигабайт данни в секунда, не думай, значи ще си караш колката няколко минути преди да ти свърши интернет плана, следващия месец пак :lol:

Кой би си купил кола, коята се движи само при наличие хипер бърз интернет? Пада ти нета и си до там, не звучи яко.

Ама така де, ще поживеем ще видим. Много ми е любопитно колко ли години след пускането на 5G мрежите някой ще се похвали, че се е возил
на такъв автомобил у нас. И изобщо ще му трябва ли 5G-то за да се движи.

Иначе ти подхвана темата с това как нямаш търпение да вкараш новите технологии във фирмата си. Можеш ли да споделиш някое конкретно приложение в което си представяш, че ще промениш нещата?
Ок, явно ще трябва да се впускаме в подробности за скептично настроените :)

За да се случи световно възприемане на автономни self-driving коли те трябва задължително да бъдат колко или по-сигурни от човек, който управлява автомобил. За да се случи това има няколко аспекта:
1. Алгоритъм за управление;
2. Скорост на вземане на решения от автомобила.

по точка 1 - както вече обясних - тези коли работят на базата на AI. За да бъде ефективен алгоритъмът той трябва да се научи сам, като се задават основни правила в началото а алгоритъма по тях се настройва и подобрява. Това подобрява става чрез така наречените невронни (neural) мрежи, които наподобяват по структура и взаимодействие невронните връзки в мозъка.
Подобряването става на принципа positive loop, който "поущрява" алгоритъма при правилни решения, като обратното също е вярно.
Самото обучение става в симулации както вече споменах на супер компютри, като за да бъдат те ефикасни трябват колкото може повече данни, които например при тесла се събират и изпращат пасивно от автомобилите.
Говори се, че бъдещите автомобили ще генерират от порядъка на 2 петабита данни. Запис от 1 ден с това количество ще отнема около месец за трансфер при една добра WiFi мрежа.

по точка 2 - за да може този алгоритъм да работи свободно се изработват ASIC микропроцесори, които имат едничката цел да обработват точно тези данни и нищо повече.
За да могат да бъдат сигурни въпросните автомобили обаче ще трябва както казахме реакции, по-бързи от човешките (2ms), както и свързаност между сензорите на тези автомобили. Това означава, че получаваш сигнал от сензора, трябва да бъде изпратен до другата кола, след това трябва компютърът да вземе решение.
В момента с 4G това не е възможно, нито като латентност, нито като капацитет на мрежата.

И като цяло няма да трябва интернет свързаност за да ти работи колата, бъркате се. Просто за да са сигурни тези коли всеки експерт е на мнение, че те трябва да комуникират по между си. С толкова много информация генерирана всяка секунда и с толкова много автомобили на пътя това няма как да се случи.
Може да твърдите колкото си искате, че това няма да се случи скоро или дори, че няма да дойде в България, но това не е темата на дискусията тук. Това трябва да се случи и ако не трябваше и всички мислеха като вас още щяхме да сме на парни двигатели и никой нямаше да излива толкова пари и да ангажира толкова ресурси в тази налудничава идея.
Не забравяйте, че всяка една технология изглежда почти неприложима и неизползваема в началото, но неуморните хора, които искат да бутнат технологията до нови висоти и го правят не само за пари, но и с една по-висша цел в крайна сметка успяват!

П.С. питаш пак какво бих направил с производство - конкретни мои идеи няма да споделя (твърде е рано и те са си само за мен засега), но в предния си пост пуснах една статия, прочети я, не е дълга.

Айде със здраве и по-малко песимизъм. Отворете си съзнанието за новото! :roll:

samoznai
Регистриран: 05 дек 2008, 12:56

Мнение от samoznai » 04 юни 2019, 14:09

Темата тръгна от изказване на шефа на Теленор, който много усукано ви казва, че ако сте чакали твърде дълго да има 4Г, ще има да чакате много повече за 5Г и това ще е защото имаме скапана държава и държавни институции, които хал хабер си нямат как да свършат елементарни неща.
Я се поосъзнайте малко и престанете с глупостите за умрели гълъби, "протести в Швейцария" и прочее дивотии от доказано лъжливи сайтове като бултаймс. Това за гълъбите беше разобличено като пълна измишльотина отдавна, а протестите в Швейцария (един протест, 1000 души) бяха най-вече и преди всичко срещу опитите на централното правителство да налага решения на отделните кантони (които в Швейцария са доста самостоятелни), без обичайните за страната референдуми.
Но най-вече престанете с глупостите от типа "за какво ни е 5Г, като и 4Г стига", защото моментално става ясно, че не разбирате и грам от нещата, които се обсъждат. За вас са темите със "скритите" оферти и "как да гледам безплатно телевизия"...
И не - нямате право на собствено мнение - имате право на собствено ИНФОРМИРАНО мнение. Което значи да прочетете малко повече или поне да питате някого, който разбира, преди да плещите глупости, ще ме прощавате за френския. Както правя аз.

Боби13

Мнение от Боби13 » 04 юни 2019, 14:16

Samoznai имаш от мен 🍻 Лошото е, че сме малцинство по непонятни за мен причини...

samoznai
Регистриран: 05 дек 2008, 12:56

Мнение от samoznai » 04 юни 2019, 14:23

Лошото е, че сме малцинство по непонятни за мен причини...
Причините са съвсем понятни и са същите поради които имаме неработещи институции, закони, които не се спазват, правителствата, които избираме, както и повсеместната мизерия, както материална, така и на съзнанието.
Но си мислех, че поне със законите на физиката, които се доказват всяка една милисекунда от съществуването ни никой няма да спори. Наивен съм бил, явно.

radko89
Регистриран: 30 авг 2008, 21:42

Мнение от radko89 » 04 юни 2019, 14:30

Samoznai, бира и от мен, кажи къде и кога искаш да си получиш наградите :)

tzincbg
Регистриран: 22 май 2014, 08:20

Мнение от tzincbg » 04 юни 2019, 15:05

На кратко казано, това е бъдещето. Затова са и тези жестоки битки Америка Китай кой ще контролира сензорите и камерите и от там съдбите на хората. Жалко, че за напредъка губим свобода. Замества се постепенно със "степени на свобода", просто компютърът изчислява по-бързо и повече ходове напред от теб и си мислиш, че изборът ти е бил свободен. Това не са някакви фантазии, видяхме, че вече се ползват таргетирани реклами, че фейсбук тества как ще се отрази фийд с негативни новини, но това е само началото. Но пък от друга страна властта също губи част от силата си. Много по-лесно е да хванеш и изтописаш органите в крачка.

4g беше изиграно много елегантно, сякаш теленор сами са откачили и подменят цялата мрежа за чест и слава. И другите нямаше накъде.
За 5g ще се намесят правителствени проекти ако се налага, но ще го направят. Щом им кажат от вън, нашите изпълняват много бързо.

Отговори