Смартфон с добър GPS приемник!

bibo35
Регистриран: 21 сеп 2009, 21:36

Смартфон с добър GPS приемник!

Мнение от bibo35 » 15 фев 2019, 14:59

Здравейте! След дълго търсене на сайта, не успях да намеря никаква подходяща информация за това, което ме интересува! Някой знае ли дали има марка смартфони с отличен GPS приемник? Например CAT или друг подобен апарат? За да не си купувам ръчен GPS на Garmin, например! Не, че не мога да си го позволя, но защо да нося две устройства с мен! Имам Моторола, приятел има Самсунг, наскоро им тествахме GPS-а в една гора, бяхме западно от една река, на около 100 метра от реката, а GPS-ът от смартфоните и на двамата ни позиционираше източно от реката, на около 200 метра от нея! Тоест отклонение от около 300 метра! Нещо, което за някой автомобилен път не е кой знае колко фатално, но за планината и гората, не е добре работата! Предлагайте само марки смартфони с подходящата точна навигация, ако знаете такива, не се интересувам от външни GPS устройства или други подобни неща, интересува ме само смартфон с по-точен GPS! Дали има такъв, направен специално за туристи, да кажем? Нещо подобно на CAT, но с точна навигация? Благодаря!

cve_t
Регистриран: 15 юни 2005, 13:30

Re: Смартфон с добър GPS приемник!

Мнение от cve_t » 15 фев 2019, 15:20

В гората сигнала от спътниците е слаб и всеки GPS може да се обърка особено ако е гъста .Затова го тествай на открито.

Потребителски аватар
chilko
Регистриран: 12 авг 2004, 21:10

Мнение от chilko » 15 фев 2019, 15:39

Вече има смартфони, които поддържат позициониране чрез E1/L1+E5/L5 честоти, което вдига много точността - например Xiaomi Mi 8 и Huawei Mate 20 Pro (GPS (L1 + L5 dual band) / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo (E1 + E5a dual band) / QZSS (L1 + L5 dual band)). Тази година сигурно ще има още повече модели с такива възможности.

mishobehar
Регистриран: 30 апр 2007, 15:06

Мнение от mishobehar » 15 фев 2019, 15:41

То има телефони, които взимат данни от няколко различни системи.. Аз миналата година март месец се загубих до Банско в една гора със сноуборда след като изпуснах пътеката и тогава бях с Moto Z Play и да ти кажа, нямах проблеми да намеря пътя, винаги ми показваше точната локация, а си бях баш в гората откъм хижа Дамяница.... Виж дали настройката ти е на High Accuracy.. Някои телефони имат и връзка с Glonass, Beidou (не знам дали имат покритие тук) и от тях допълнително получават данни с които да те локализира...

bibo35

Мнение от bibo35 » 15 фев 2019, 16:37

mishobehar...Да, настройката ми е на висока точност и въпреки това даде доста сериозно отклонение! В краен случай най-вероятно ще си взема ръчен GPS на Garmin, но все се надявах да има подобен смартфон, та дори и с външна антена! Нещо, за което, например, аз не съм чувал, но някой друг ползва! Благодаря на всички за отговорите! Търся човек, който ползва нещо подобно да сподели опит, но изглежда няма такъв, може би няма и подобен смартфон, аз лично се интересувам доста от сектора и не съм чувал за подобен смартфон!

bibo35

Мнение от bibo35 » 15 фев 2019, 16:41

cve_t ...всъщност бях извън гората, но близо до нея! От мен до реката беше поляна, а разликата в точността беше около 250-300 метра! Бях на горски път, коларски, а смартфона ме позиционира близо до подобен път, но от другата страна на реката, горе-долу с гореспоменатото отклонение!

mishobehar
Регистриран: 30 апр 2007, 15:06

Мнение от mishobehar » 15 фев 2019, 16:49

bibo35 написа:
15 фев 2019, 16:37
mishobehar...Да, настройката ми е на висока точност и въпреки това даде доста сериозно отклонение! В краен случай най-вероятно ще си взема ръчен GPS на Garmin, но все се надявах да има подобен смартфон, та дори и с външна антена! Нещо, за което, например, аз не съм чувал, но някой друг ползва! Благодаря на всички за отговорите! Търся човек, който ползва нещо подобно да сподели опит, но изглежда няма такъв, може би няма и подобен смартфон, аз лично се интересувам доста от сектора и не съм чувал за подобен смартфон!
https://www.aliexpress.com/item/AV-TV-F ... fa14adf9-0
Я виж това.. Просто на прима виста го видях, нямам време да задълбая сега в този проблем, но понеделник ще го разуча, че и на мен ми е интересно.... Инсталирай аппа GPS Info и виж там какво казва.. Сега гледам на мен от колко сателита имам фикс (центъра на София, май 3 трябваха за точна локация)
Screenshot_20190215-164521_GPS Info.jpg
... Виж как ще е в планината.. Аз тоя уикенд ще съм на Банско и ще видя там как хваща горе в планината, че ми стана любопитно и ще ти пиша...
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

bibo35

Мнение от bibo35 » 15 фев 2019, 17:17

mishobehar...Качих нещо подобно! Утре и аз скъм на един преход в Трънско, ще записваме трак на една нова пътека, която маркирахме преди седмица, за да го качим на Маунтийн мапс и ще пробвам приложението, да видя какво ще отчете GPS-а с него!

ne4o
Регистриран: 08 фев 2009, 09:27

Мнение от ne4o » 15 фев 2019, 17:34

bibo35 написа:
15 фев 2019, 16:41
cve_t ...всъщност бях извън гората, но близо до нея! От мен до реката беше поляна, а разликата в точността беше около 250-300 метра! Бях на горски път, коларски, а смартфона ме позиционира близо до подобен път, но от другата страна на реката, горе-долу с гореспоменатото отклонение!
Не спомена,какви карти си използвал.Допускам,че проблема ти е бил в картите.Имам туристически Garmin,но го използвам само за запис на трака.Много по-удобно ми е да работя с телефона и не съм имал проблеми с точността.Миналото лято,имам общо около 20-на дена преходи в планините.Използвам за навигация iPhone 5S,с приложението Europe 3D и винаги ме е позиционирало много точно,дори и в гора.Пробвал съм и други приложения,които също са работили точно.Ползвам и Mi Band за джогинг,но там имам огромно разминаване(над 300 м)в позиционирането.Затова си мисля,че проблема ти е в приложението,което ползваш.

Отговори